Dymákovi se rozhodli podat trestní oznámení po několikaměsíčním martyriu s vedením Libice nad Doubravou kvůli křižovatce před jejich domem. Podle manželů tam vůbec nemělo křížení vzniknout. Když se ozvali, dozvěděli se, že jim chce starosta Václav Venhauer před dům nainstalovat dopravní značku „zákaz zastavení“. Byli by tak v městyse jediní, kteří by nesměli parkovat před svým domem.

„Trváme na tom, že šlo o schválnost, která měla za cíl znepříjemnit nám život. Byla to pomsta za to, že jsme se ozvali,“ uvedla Olga Dymáková.

Dotčená rodina v oznámení upozorňovala, že je postup a chování vedení obce omezuje a šikanuje. Navíc se jim nelíbí postup některých dalších úřadů.

Podle vyjádření policie se sice může rodina cítit poškozená, ale to ještě neznamená, že by mělo jít ze strany starosty či jiné osoby o trestné jednání.

„Jde o dlouhodobý spor, který musejí vyřešit příslušné úřady a jejich odbory. V souvislosti s křižovatkou nebylo zjištěno nic, co by naplňovalo znaky například trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ konstatoval v dopise policista Švec.

Trestbí oznámení není na místě

Z výpovědi starosty Venhauera pak podle policie nevyplynulo, že by kroky obce měly vést k tomu, aby rodinu šikanovaly.

„Trestní oznámení není v tomto případě na místě,“ uzavřel případ Švec.

Spor o křižovatku, která byla podle rodiny postavena v rozporu s územním plánem a především o umístění dopravního značení, nakonec skončil polovičním vítězstvím Dymákových. Úřady nakonec schválily úpravu dopravního značení bez umístění omezující značky. Podlém rodiny tím ale nekončí.

„Z garáže vyjíždíme rovnou do křižovatky. Podle odborníků na dopravu je to naprosto nevhodné řešení,“ upozorňuje Olga Dymáková a obává se dlouhotrvajících problémů.

Těžká nákladní auta, která jezdí k nedaleké truhlárně, a kvůli níž křižovatka vznikla, musejí nebezpečně manévrovat před jejich domem. Náprava je v nedohlednu a starosta obce se k celé kauze odmítá dlouhodobě vyjadřovat.