Taková je bilance dvou víkendových sprejerských výprav na Vysočině.

První případ policisté zjistili v pátek v Bystřici nad Perštejnem. „Na omítku základní školy pachatel nastříkal spreji různých barev různé obrazce a nápisy, čímž způsobil škodu nejméně za pětadvacet tisíc korun," uvedla mluvčí policie Monika Pátková.

Druhý případ se stal v Jihlavě, v noci ze soboty na neděli. „Jihlavští policisté pátrají po pachateli, který na železničním nádraží v Jihlavě posprejoval dva odstavené vagony. Pachatel na ně nastříkal spreji různých barev nečitelné nápisy, a způsobil tak škodu nejméně za dvacet tisíc korun," sdělila Pátková s tím, že oba pachatelé jsou stíháni za přečin poškození věci.

Malují na školy, obchody i zastávky

Od začátku roku do konce prázdnin zaevidovala policie na Vysočině dvaaosmdesát případů sprejerství s více než půlmilionovou škodou. Více než šesti desítkám těchto kreseb však již byl přiřazen konkrétní autor a policie je při pátrání po sprejerech poměrně úspěšná.

Oproti loňsku se počet sprejerských výprav v policejních statistikách snížil, vyšší jsou však škody. Ke konci loňského srpna se totiž zjistilo celkem 113 přečinů sprejerství, těmi ale způsobená škoda nedosáhla ani na dvě stě tisíc korun.

Mezi dopadenými sprejery nechybějí ani dívky nebo mladiství. Těch bylo letos za vandalské činy se spreji v ruce obviněno sedm. S batohy plnými sprejů se někdy vypravují skupiny, jindy jde o nepřipravený čin na náhodně zvoleném místě.

Jeden takový případ se stal letos v Třebíči. „Policista v civilu, který šel začátkem února do zaměstnání, si všiml muže, který na Masarykově náměstí sprejoval po zdi budovy skladu. Policista muže na místě zadržel a přivolal hlídku z obvodního oddělení," popsal policejní mluvčí Martin Dušek.

V dechu jednadvacetiletého muže z Brněnska naměřili policisté téměř dvě a půl promile alkoholu. „Muže policisté převezli na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy," doplnil okolnosti dopadení smolařského sprejera Dušek.

Co se týče případů z uplynulého víkendu, jsou autoři výtvorů na bystřické škole a vagonech zatím policii neznámí. „Policisté místo činu ohledali a případ zadokumentovali. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci a případ dále prověřují," uvedla policejní mluvčí a dodala, že na Žďársku ke konci letošního září policisté prověřovali celkem jednatřicet případů sprejerství, z toho bylo u čtyř případů zjištěno, že se činu dopustil sprejer mladší 18 let.

Jihlava nabízí legální plochy

Za trestný čin poškozování cizí věci, do kterého zákon zahrnuje i sprejerství, hrozí autorům až jeden rok odnětí svobody. Ve výjimečných případech může soud udělit odnětí svobody až na šest let.

Hranice mezi uměním a vandalismem je mnohdy velmi úzká a těžko definovatelná. Město ale lidem, kteří se takto chtějí vyjádřit, nabízí legální sprejerské plochy. Ty jsou jsou například v Jihlavě celkem dvě, a to v podchodu na Březinově ulici směrem k obchodnímu areálu a v Mostecké ulici na opěrné zdi. Sprejeři, kteří sem dochází, jsou ale magistrátem varováni, že při malování nesmějí na daných místech nikoho omezovat a musí na těchto plochách udržovat pořádek.

Jihlavský magistrát se ale také podílí na dopadení vandalů. Nabízí například finanční odměny za podání informací ohledně dopadení sprejera. Pomoc je nabídnuta i majitelům nemovitostí, které byly počmárány. Ti se mohou obrátit na radnici se žádostí o příspěvek na opravy fasád poškozených sprejery.

Městská policie v Jihlavě využívá k dopadení sprejerů také mobilní kamery. Ty jsou namířeny na místa, která jsou často pomalována.

Aneta Hrdličková