Ženě se podařilo ubránit vlastní život před o čtyřicet let mladším sousedem, který ji minulou středu před půlnocí přišel vykrást.

Obyčejná krádež jídla z mrazáku však nakonec skončila pokusem o vraždu. Stařenka totiž zloděje, jehož dobře znala, v domě načapala. A to ji málem stálo život.

„Muž vnikl do domu dosud nezjištěným způsobem. Ve spíži nejdříve odcizil různé potraviny, které si odnesl ven z domu. Poté se vrátil a ukradl další potraviny z mrazicího pultu. Když chtěl odcizené potraviny odnést, tak byl obyvatelkou domu přistižen," popsala dění v domě krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zloděj se bál, že ho majitelka domu udá, a proto stařenku podle policie fyzicky napadl s cílem ji usmrtit.

Ženě se však i přes její vysoký věk podařilo muži vysmeknout a utéct k dceři, která bydlí ve vedlejším domě. Ta pak zavolala policii, která násilníka zadržela. „Maminka měla obrovské štěstí. Je hrozně šikovná, že se ve svých letech ubránila a utekla. Jsme na ni pyšní," řekla v úterý Deníku dcera napadené ženy. Ta musela být po útoku několik dní hospitalizována.

„Maminku z nemocnice pustili v úterý, ale nemohla se vrátit do domu, kde bydlela. Utrpěla velký psychický šok," vylíčila dcera.

Podle informací Deníku z činu policie obvinila dvaačtyřicetiletého Jiřího Pohořelského z Jihlavy-Pístova.

Pohořelský bydlel o dva domy dál a už několik dní vypomáhal na rekonstrukci hospody, která sousedí s domem, kde bydlí napadená žena. Ta dělníkům dokonce občas vařila kávu.

Jiří Pohořelský byl podle informací Deníku v době činu opilý a stařenku se snažil zabít různými způsoby. Policie k tomu nechce sdělovat nic konkrétnějšího s ohledem na věk napadené ženy. „Muže jsme obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stadiu pokusu, přečinu porušování domovní svobody a krádeže. Za to mu hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest," sdělila mluvčí Čírtková.

Pohořelský nebyl dosud soudně trestán. Kvůli obvinění z pokusu o vraždu na něj Okresní soud v Jihlavě v pátek 20. března uvalil vazbu.

Muž byl převezen do vazební věznice v Brně.

Jako loni v Unčíně

Tento případ z Jihlavy-Pístova připomíná okolnosti jiné události. V obci Unčín na Žďársku skončil loni v lednu podobný případ pokusem o vraždu.

Ovšem oběť tehdy dopadla mnohem hůře.

Chovatelka koček a psů si na rekonstrukci domu najala zedníka Libora Mráze ze Šumperka. Ten se po čase rozhodl, že už má práce dost a majitelku domu vykrade.

Jenže žena se nečekaně vrátila domů a přistihla Mráze, jak si z domu odnáší její ukradené věci. Muž se bál, že ho udá, a tak ji brutálně napadl. V domě ji potom nechal ležet bez pomoci.

Vážně zraněnou ženu v bezvědomí našli až po dlouhých dvaadvaceti hodinách. S těžkým poranění hlavy skončila v nemocnici.

Žena nakonec přežila, ale následky bude mít do konce života. Začátkem března byl Mráz Krajským soudem v Brně nepravomocně odsouzen k osmnácti letům vězení.

Pro krajské kriminalisty je čin v Jihlavě-Pístově již třetí letošní vraždou.

Dvě z nich se jim podařilo objasnit. V třebíčské Tkalcovské ulici jednačtyřicetiletý Dušan U. zavraždil v rodinném domě svou manželku, druhý den se sám udal.

Kriminalisté naopak dál pátrají po muži, který v pátek 13. března zabil prodavače v prodejně s elektronickými cigaretami Chytrý kuřák ve Dvořákově ulici v Jihlavě.

Kriminalisté zveřejnili záběry z městského kamerového systému, na nichž je podezřelý muž zachycen. Sám je kuřákem elektronických cigaret. Policie zatím nezná mužovu identitu a žádá v tomto případě o spolupráci veřejnost.