Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní zástupce poslal před soud politiky Libora Joukla a Jana Míku

Jihlava – Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal k Okresnímu soudu v Jihlavě obžalobu na náměstka vysočinského hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) a ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jana Míku (ČSSD).

27.3.2015 2
SDÍLEJ:

Sypače značky Iveco rozšířily v roce 2009 vozový park vysočinských silničářů. Kvůli jejich nákupu ale půjdou dva muži před soud. Údajně mělo jít o předraženou zakázku. Foto: Deník/archiv

Oba politici – Míka byl v předchozím volebním období městským zastupitelem v Havlíčkově Brodě – tedy nakonec skončí před soudem. Podle policie mají na svědomí zmanipulování zakázky na nákup osmadvaceti sypačů značky Iveco v roce 2009, čímž měla Kraji Vysočina vzniknout škoda přes 33 milionů korun. Obžalobu přijal soud ve čtvrtek.

Libor Joukl je obžalován z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a dražbě. Jan Míka je kromě pletichy obžalován ještě z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Oběma obžalovaným, kteří i nadále zůstávají ve svých politických i profesních funkcích, hrozí trest vězení v délce od dvou do osmi let.

„Jsem překvapen, že to takhle dopadlo. Co se týče cen, za které jsme auta nakupovali, tak ty byly v té době obvyklé. Navíc vozy Iveco byly pro údržbu silnic v kraji vhodnější než auta, která byla nakoupena předtím," reagoval na podanou obžalobu Jan Míka. Ten má k vyšetřování výhrady, ale nechce je blíže komentovat.

„Vadí mi, že proti mně budou svědčit lidé, kteří sami nemají čisté svědomí. Řada lidí asi nebyla spokojena, že jsem se stal ředitelem. Mimochodem, tuto středu kraj hodnotil hospodaření správy a byli jsme pochváleni za dobré výsledky, což se o minulém vedení říct nedá," dodal Míka.

Libor Joukl byl už minulý týden smířen s tím, že případ nakonec skončí před soudem. Podle něj je celé vyšetřování jedna velká blamáž. Především zpochybnil znalecký posudek, podle něhož byla zakázka předražena o desítky milionů korun. Libor Joukl si nechal vypracovat vlastní posudek, který závěry policejního posudku vyvrací. Posudek si obžalovaný náměstek schovává až k soudu.

Nižší cena?

„Vniklá škoda byla stanovena jako rozdíl mezi cenou dle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky. Nicméně, v reálu by zřejmě mohlo být dosaženo ceny ještě nižší, pokud by se mohli zúčastnit veřejné zakázky všichni potenciální výrobci, kteří by navíc mohli nabídnout slevu vzhledem k počtu odebraných kusů," vysvětlil žalobce Kamil Špelda. Naráží tak na to, že vypsaná zakázka byla v té době šitá na míru pouze sypačům od firmy Iveco.

Podle žalobce ale zmiňovaný posudek není jediným důkazem, na jehož základě byli oba politici obviněni a posláni před soud. Celý spis má tři a půl tisíce listů. Navíc k tomu jsou ještě přílohy s datovými nosiči s e-mailovou korespondencí a s odposlechy. Stručný přehled všech důkazů má podle informací žalobce sedmnáct stran. Soud je bude muset posuzovat v celkovém kontextu.

Odposlechy policie pořídila na přelomu let 2013 až 2014. Obhájce Libora Joukla Vít Široký minulý týden řekl, že pokud by v odposleších byly pasáže, které by sloužily jako důkazy, pak by musely být ve spise založeny i jejich přepisy. Ty tam ale podle obhájce nejsou.

„Přepisy odposlechů ve spise sice nejsou, ale důkazem se stávají až po přehrání v soudní síni. Samotné přepisy jako důkaz sloužit nemohou," namítl Kamil Špelda.

Poškozený? To ne…

Kraj Vysočina se jako poškozený odmítl připojit k trestnímu řízení s nárokem na náhradu škody. Rada kraje se usnesla, že nemá žádné informace o tom, že by byla zakázka jakkoli zmanipulována, a žádná škoda proto kraji nevznikla.

„Toto stanovisko respektuji, pouze mě zaráží skutečnost, že žádný zástupce poškozeného nebyl do dnešního dne nahlédnout do trestního spisu, a nemohl se tak seznámit se stavem věci," zarazilo státního zástupce Špeldu.

Libor Joukl uplynulý týden řekl, že kraj se nemohl jako poškozený se svým nárokem připojit, protože pokud by měl být někdo poškozený, tak je to krajská správa a údržba silnic. Podle státního zástupce jsou to jen výmluvy, protože silničáři jsou příspěvkovou organizací, která spravuje majetek kraje. Navíc prvním mužem správy je i nadále Jan Míka a jako obžalovaný se sám bude těžko k trestnímu řízení připojovat.

„Správa by se mohla jako poškozený k trestnímu řízení připojit, ale nemáme žádné informace o tom, že byla zakázka předražena," řekl Míka.

Celý případ vyšetřovali detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Žádnou korupci se jim ale nepodařilo prokázat.
Kdy bude nařízeno první hlavní líčení, není známo. Spis musí být nejprve přidělen konkrétnímu soudci, jenž jej musí nastudovat, a teprve poté nařídí konkrétní datum hlavního líčení, které bude veřejné.

Autor: Roman Martínek

27.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení