„Nebýt auta, které mi nenadále vjelo do cesty, nic by se nestalo. Vím, že jsem měl za cestující odpovědnost, proto mi je líto, co se stalo,“ hájil se v únoru u jihlavského soudu sedmačtyřicetiletý řidič autobusu Luděk Bohuňovský, který v době nehody neměl na provozování linkové vnitrostátní dopravy licenci.

Z hrozivě vypadající nehody většina z osmadvaceti cestujících vyvázla s lehčími zraněními. Vychovatelka a tři děti ale utrpěly vážná zranění, kvůli nimž musely do nemocnice. Šlo o zlomeniny končetin, obličeje, poranění hlavy a otřes mozku. Nikdo z nich nemá trvalé následky.

Nehoda autobusu u Puklic na Jihlavsku.
Nehoda školního autobusu u Puklic: za obecné ohrožení dostal řidič podmínku


Bohuňovský byl obviněn z obecného ohrožení z nedbalosti. U soudu dostal trest na jeden a půl roku s podmínkou na jeden rok. Kromě toho mu soud zakázal řídit na jeden rok.

Tím to ale neskončilo. Případ se dostal až ke Krajskému soudu do Brna. Obhajoba požadovala úplné zproštění obžaloby, naopak žalobce chtěl pro Bohuňovského delší zákaz řízení. Brněnský soud nakonec jihlavský rozsudek zrušil a vynesl nový verdikt. „Odvolací soud ve veřejném zasedání zrušil napadený rozsudek a nově rozhodl tak, že pozměnil popis skutku a tím i právní kvalifikaci z obecného ohrožení na těžkou újmu na zdraví. Výše uloženého trestu zůstala nezměněná. Rozsudek je pravomocný,“ informovala mluvčí soudu Klára Belkovová.

Nehoda se stala 4. prosince 2020. V autobuse cestovalo osmadvacet cestujících, většinou dětí. S nimi jela i vychovatelka Tereza B. „Všimla jsem si, že nás minulo nějaké stříbrné auto. Krátce na to se začal autobus naklánět. Pak už si pamatuji jen záchranáře,“ popsala vychovatelka.

Nehoda autobusu u Puklic na Jihlavsku.
VIDEO: Neštěstí u Jihlavy. Pod autobusem s dětmi se utrhla krajnice

Podle znaleckých posudků jel Bohuňovský rychlostí 65 kilometrů v hodině, což v kombinaci s rozbředlým sněhem na silnici byla nepřiměřená rychlost. „Reagoval jsem na poslední chvíli. Kdybych neuhnul, mohlo dojít k čelnímu střetu, který by řidič v autě jistě nepřežil,“ podotkl Bohuňovský.

Dále dodal, že řidič v osobním autě se podle něj nevěnoval řízení. „Na reakci jsem měl vteřinu. Pak už jsem se jen soustředil na zvládnutí autobusu,“ vysvětloval soudu Bohuňovský. Ten se hned po nehodě snažil dětem pomoci. „Když jsem viděl zraněnou ženu mimo autobus, byla to nejhorší chvíle v mém životě. Uvědomil jsem si totiž, že z autobusu mohlo vypadnout nějaké dítě a může být zaklíněné pod karosérií. Naštěstí se to nestalo,“ dodal dnes už pravomocně odsouzený řidič.