V průběhu loňského a letošního roku už soudy stihly potrestat většinu lidí obviněných ze zločinů vraždy či pokusu o vraždu, které se loni na Vysočině staly.

Vinnými bylo uznáno pět z osmi obviněných. Krajské soudy v Hradci Králové či Brně je poslaly do vězení dohromady na 94 let. Některé tresty zatím nejsou pravomocné. Jeden pokus vraždy soud překvalifikoval na pokus o těžkou újmu na zdraví a dotyčný vyvázl s podmínkou. Jedna z obviněných skončila v detenčním ústavu a pouze jeden případ ještě kriminalisté neuzavřeli.

V letošním roce museli detektivové na Vysočině řešit zatím pouze dvě vraždy a jeden pokus o vraždu. Tak jako vloni se detektivům podařilo pachatele pokaždé dopadnout.

Nejsložitějším případem loňského roku z pohledu dokazování, byl pro kriminalisty případ z Lukova na Třebíčsku, kde šestatřicetiletý Štěpán Kavan podle zatím nepravomocného rozsudku zabil v květnu otce své přítelkyně a čin se snažil zamaskovat jako sebevraždu zastřelením.

„Dokazování viny v tomto případě bylo velmi náročné. Obviněný stále měnil výpovědi, museli jsme nechat vypracovat mnoho znaleckých posudků, prováděly se vyšetřovací pokusy a vyslýchali jsme spoustu svědků," vysvětlil náměstek policejního ředitele na Vysočině Pavel Peňáz.

Štěpán Kavan nakonec dostal dvacetiletý trest. Rozsudek není pravomocný. Odvolali se Kavan i státní zástupce, který pro Kavana požaduje mnohem přísnější trest.

Muž zapálil auto

Odsouzen byl i třiačtyřicetiletý Robert Lichtenberg za pokus o vraždu na více lidech v Brtnici na Jihlavsku. V březnu z nešťastné lásky zapálil auto zaparkované před okny rodinného domu a hrozilo, že se oheň rozšíří i na celý dům, kde tou dobou spalo několik lidí. Lichtenberg dostal dvacet let. Trest považuje za naprosto nepřiměřený, a proto se odvolal.

Na osmnáct let do vězení poslal soud šestatřicetiletého Libora Mráze z Ostravska za pokusu o vraždu chovatelky zvířat v Unčíně na Žďársku. Případ se stal loni v lednu, kdy se žena nečekaně vrátila domů a Mráze přistihla při krádeži. Oběť sice brutální útok přežila, ale má doživotní následky. Trest už potvrdil také Vrchní soud v Olomouci.

Šestnáct let ve vězení stráví sedmačtyřicetiletý Petr Komůrka za pokus o vraždu své bývalé manželky v jedné obci na Havlíčkobrodsku. Komůrka ženu napadl 18. července dřevěným prkénkem, snažil se ji omámit a zardousit. Žena předstírala, že je mrtvá, ale když chtěla utéct, Komůrka ji bodal nožem tak silně, že jí v krku zalomil čepel.

Na dvacet let poslal do vězení Krajský soud v Hradci Králové i jednadvacetiletou Lucii K. z Havlíčkova Brodu, která zavraždila své dvě děti po utajených porodech. Lucie K. svůj trest přijala a neodvolala se.

Za pokus o vraždu skončil před soudem i devětašedesátiletý František Hospůdka z Náramče na Třebíčsku, který na neodbytného nájemníka vytáhl vidle. Soud nakonec konstatoval, že šlo pouze o pokus o těžkou újmu na zdraví, a Hospůdku odsoudil k podmínce. Tentýž den, kdy byl vynesen rozsudek, byl také propuštěn z vazby.

Nejzávažnější vysočinský případ se však loni odehrál ve Žďáře nad Sázavou, kde schizofrenička Barbora Orlová vtrhla ozbrojená do střední školy a napadla několik osob. Student Petr Vejvoda řádění nemocné ženy zaplatil životem. Znalci nakonec Orlovou označili za nepříčetnou a tento týden Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí krajského soudu. Ten Orlovou poslal do detenčního ústavu.

„Tento případ byl asi tím nejzávažnějším, který jsme v loňském roce řešili. Bylo zraněno více lidí včetně policisty, oběťmi byli mladí lidé a šlo o útok na školu. Mnoha lidem byla poskytována i psychologická pomoc," konstatoval Pavel Peňáz.

Tragický Silvestr

K soudu se zatím nedostal pouze jediný loňský případ, který se stal loni na Silvestra v Třebíči. Marek Teplý tehdy v baru Sandra bodl jiného hosta nožem do zad. Muž na následky zranění po převozu do nemocnice zemřel. Podle Pavla Peňáze by mohli kriminalisté případ uzavřít do čtrnácti dnů.

V letošním roce mají kriminalisté z Vysočiny rozpracovány zatím dvě vraždy a jeden pokus o vraždu. Letošní první případ se stal v Třebíči. Jednačtyřicetiletý Dušan U. zabil v rodinném domě v Tkalcovské ulici svou ženu a pak se šel sám udat.

V březnu byla nalezena mrtvola muže v prodejně Chytrý kuřák v Jihlavě. Lékař na místě sice cizí zavinění neshledal, ale soudní pitva potvrdila, že prodavače někdo zabil. Kriminalisté pak několik dní pátrali po Janu Hlaváčovi, který byl nakonec dopaden a obviněn z vraždy.

Taktéž v březnu se v Jihlavě Pístově pokusil zavraždit osmdesátiletou ženu dvaačtyřicetiletý Jiří Pohořelský. Žena se muži nakonec ubránila, přestože se ji snažil zabít různými způsoby. Žena muže znala. Přišel k dotyčné krást, ale seniorka jej přistihla.