Teď vyšetřování pokročilo a policisté žádají o spolupráci veřejnost. Zároveň už je stvrzeno navrácení lesa původní majitelce.

Kriminalisté z podvodu podezřívají osmapadesátiletého  muže z Přelouče, který si měl vyrobit razítko notáře, s nímž padělal plnou moc a kupní smlouvu. Na jejím základě mu pelhřimovský katastrální úřad dobře rostlý les bez vědomí majitelky převedl. Za deset dnů po nabytí ho prodal jednatřicetiletému muži z Havlíčkobrodska k vykácení.

Už měsíce se v internetovém nahlížení do katastru objevuje jako vlastník lesa Ludvík Hromádko z Přelouče. Trvalý pobyt má na tamní radnici, reálnou adresu nelze zjistit.

O stejný podvod se Hromádko pokusil i na Jilemnicku a Liberecku a také ve Žďáře nad Sázavou, kde chtěl ukrást 30 hektarů lesa. Tam si ale na katastrálním úřadě všimli nesrovnalostí v dokumentech, a kontaktovali majitelku, která o „prodeji" nevěděla. Pak varovali ostatní úřady. Hned na to se v Janovicích spustila policejní akce a za pomoci místních zastavila kácení, které už bylo ohlášené a způsobilo by škodu devět milionů korun.

Hledají se svědci

Neznáte tyto muže? Jejich občanské průkazy byly zřejmě zneužity k výrobě padělaných dokladů. „Kriminalisté zatím nikoho z trestného činu neobvinili. Ve vyšetřování by jim výrazně pomohlo svědectví mužů, jejichž snímky mají kriminalisté k dispozici," sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jde o dvě fotografie na zmíněných falešných dokladech. Podvodníci se podle majitelky měli vydávat za její příbuzné. Tomu nasvědčuje i bydliště, které je uvedené na jedné z padělaných občanek.

Majitelka žije v Olomouci, ale příbuzné má na Pelhřimovsku. Už v zimě uvedla, že ji celá krádež šokovala. Deník se ji pokoušel včera znovu kontaktovat. Její syn uvedl, že je v zahraničí, a zdůraznil, že uplynulé měsíce pro ni byly složité jednak kvůli jednání s úřady a soudy, a jednak i třeba kvůli nejasnosti s placením daně z nemovitostí. Syn také sdílí matčinu domněnku, že podvodníci si les vybrali, když si zjistili, že jeho majitelka bydlí daleko od něj.

Kriminalisté veřejnost žádají o informace k osobám, které jsou na fotografiích (viz strana 3), a byly zřejmě zneužity k výrobě padělaných dokladů.  „Mohli by pro nás být důležití svědkové. Osoby, jejichž jména jsou na padělaných průkazech uvedena, ale ve skutečnosti neexistují," uvedl vyšetřovatel Michal Heger. Pokud někdo muže na fotografiích pozná, může se obrátit na linku 158 nebo anonymně na e-mail: skpv.ohk@policievyvsocina.cz.

Skutečná majitelka před pár dny získala aspoň zadostiučinění tím, že po soudu na určení vlastnictví bude v katastru opět figurovat jako majitelka. „Je to pravomocné rozhodnutí, žalovaný se ve lhůtě neodvolal," řekl k věci pelhřimovský soudce Zdeněk Tichý.

Jak už dříve uvedl ředitel pelhřimovského katastrálního úřadu Jaroslav Kostka, zmírnit škody podobných podvodů by měl nově chystaný občanský zákoník, podle kterého by se po jakékoli změně obeslali všichni účastníci. „Bylo by to sice až po povolení vkladu, tedy se zpožděním, ale i tak by účastníci měli určitou lhůtu na popření vlastnictví. A to by byla jednodušší cesta než soud," vysvětlil Kostka.