Podezřelí muži jsou ve vazbě, hrozí jim vězení až na 18 let. Novinářům to dnes řekl kriminalista Pavel Kubiš. Množstvím zadržené drogy je tento případ dosud největší na Vysočině.

Zatím se kriminalistům dařilo v nelegálních varnách zajišťovat podstatně menší množství drogy. "Byly to případy, kdy se jednalo o gramy nebo desítky gramů," vysvětlil Kubiš. Varna v obci Chlovy podle něj byla velmi dobře vybavena.

Pachatelé měli i dýchací přístroje pro práci s chemikáliemi i drtičku tablet. "Bylo to jako malá továrna na pervitin," přiblížil. Vzhledem k množství zadržené drogy se na podezřelé muže vztahuje nejpřísnější sazba tohoto trestného činu.

Ve vsi na Pelhřimovsku si Vietnamci pronajali venkovské stavení. Kriminalisté je nejdřív podezřívali z toho, že tam budou pěstovat marihuanu. "Řekněme, že jednou až dvakrát za rok realizujeme nelegální pěstování marihuany, kterou provádějí občané Vietnamu," přiblížil pelhřimovský kriminalista Luboš Jakoubek. V průběhu minulého měsíce zjistili, že tam bude varna pervitinu, s čímž se na Pelhřimovsku u Vietnamců ještě nesetkali.

Policejní zásahová jednotka vnikla do domu 28. dubna večer. Zadrženi byli tři Vietnamci ve věku od 25 do 35 let. Jeden z nich už byl trestán. Následovala skoro 11 hodin trvající prohlídka. "Protokol o domovní prohlídce obsahuje zhruba 130 položek," uvedl Jakoubek. Kromě drogy bylo zajištěno také velké množství chemikálií potřebné pro výrobu pervitinu a laboratoř.

Zajištěný pervitin byl díky vysoké čistotě velmi kvalitní. "Budeme-li průměrně odhadovat čistotu pervitinu zhruba 65 až 70 procent, tak tady je ta čistota daleko přes 80 procent," řekl Jakoubek. Hodnota zabavené drogy byla odhadnuta na 6,5 milionu korun; při prodeji po gramech jednotlivým uživatelům by se však částka mohla dostat až k 13,5 milionu korun. Kde ho chtěli muži prodat, je podle policie předmětem dalšího vyšetřování.