V sobotu 14. března krátce po čtvrté hodině odpoledne byl v prodejně s elektronickými cigaretami Chytrý kuřák v Dvořákově ulici v Jihlavě nalezen mrtvý muž. Bezvládné tělo šedesátiletého prodavače našla jeho kolegyně. Zpočátku to vypadalo, že muž nezemřel násilnou smrtí.

„Na základě prvotního ohledání těla zemřelého muže nic nenasvědčovalo tomu, že by na jeho úmrtí mohla mít podíl nějaká cizí osoba," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Pro jistotu ale na místo vyrazil kompletní výjezdový tým kriminalistů z jihlavského územního odboru. Při bližším ohledání místa činu se kriminalistům začaly jevit okolnosti mužovy smrti podezřelé, proto nařídili soudní pitvu.

Pitva nakonec zjistila, že prodavač byl zavražděn. Případ si okamžitě převzali krajští kriminalisté a na místo činu se v úterý znovu vrátili. Příčinu smrti a způsob, jakým byl muž zavražděn, nechtějí kriminalisté komentovat.

„Vzhledem k tomu, že je vyšetřování případu na samém počátku, nemůžeme v tuto chvíli zejména z taktických důvodů sdělit žádné konkrétní podrobnosti. Jejich zveřejnění by mohlo narušit průběh vyšetřování," vysvětlila Dana Čírtková.

Majitelka obchodu Eva Dvořanová, která má další prodejny s elektronickými cigaretami v Trutnově, Mladé Boleslavi a Praze, se odmítla k okolnostem případu vyjádřit.

Vražda se stala na rušné ulici v centru města. V okolí má městská policie kamerový systém. Záznamy z kamer budou kriminalisté vyhodnocovat.

Podle informací Deníku si zavražděný muž opakovaně stěžoval u lidí v sousedství, že ho pravidelně obtěžuje nějaký muž. Údajně měl být i okraden. Co přesně se v obchodě stalo, zatím není jasné. Vyloučena není ani loupežná vražda či nějaké osobní neshody. Tělo zavražděného muže navíc bylo v obchodě nalezeno v sobotu odpoledne. Otvírací doba obchodu je přitom od pondělí do pátku. V sobotu a neděli je zavřeno.

Podobné případy jsou pro kriminalisty mnohdy velmi složité. Pokud jde o náhodného pachatele, který nemá k místu ani oběti žádný jiný vztah a nezanechá na místě činu příliš stop, je vždy pátrání mnohem složitější.

Podobný případ se odehrál v Jihlavě v prosince 2012. Prodavačka v obchodě s dětským zbožím Fimfárum byla tehdy brutálně napadena tehdy šestatřicetiletým Ludvíkem Ruszem z Luk nad Jihlavou. Ruszo ženu tloukl kladivem do hlavy, až zůstala bezvládně ležet na zemi. Z prodejny si odnesl devět tisíc korun.

Žena útok přežila. Kriminalistům se ale dlouho nedařilo násilníka dopadnout. Po tři čtvrtě roce jim pomohla až náhoda a informace od jednoho z vrahů patnáctileté Petry Tomáše Zavřela. Ruzso byl loni v březnu odsouzen za pokus o vraždu na patnáct a půl roku.

Vražda prodavače v Jihlavě je letošní druhou vraždou. První případ se stal také v minulém týdnu. Jednačtyřicetiletý Dušan U. byl obviněn z vraždy manželky v rodinném domě v Tkalcovské ulici v Třebíči. Motivem činu byly zřejmě rodinné neshody. Muž čeká na soud ve vazební věznici v Brně.