„Ze začátku jsme byli rádi, že se začal dům opravovat. Bohužel to dopadlo takhle,“ řekl Deníku starosta Habrů Luděk Kovařík.

Tušení starosty i místních nakonec bylo správné. Minulý týden, v pondělí 30. října, dorazili do města havlíčkobrodští kriminalisté a policejní zásahová jednotka z Brna. V domě zadrželi pětatřicetiletého Srba. Cizinec se v domě staral o plně vybavenou pěstírnu konopí a zajistili 508 rostlin. Objekt byl navíc podle policie uzpůsoben k pěstování mnohem většího množství rostlin.

Cizinec nakonec skončil v policejní cele a obviněn ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami.„Muž je obviněn z toho, že skrytým způsobem pěstoval konopí s vysokým obsahem omamných látek,“ upřesnil vedoucí havlíčkobrodských kriminalistů František Šteidl.

Kriminalisté navíc požádali soud, aby na cizince uvalil vazbu. Návrh řešil ve čtvrtek Okresní soud v Havlíčkově Brodě, který nakonec cizince do vazby poslal. V případě prokázání mu hrozí až deset let vězení.

Obviněný Srb je ale zřejmě jen posledním článkem, takzvaným zahradníkem. Kdo další za odhalenou pěstírnou v Habrech stál, není známo. Podle místních se dům opravoval už od jara a pracovalo na tom minimálně pět lidí, také údajně cizinců.

Podle starosty dům už několikrát změnil majitele. Původně zde byla Hamsova strojírna, kde se vyráběly mlátičky. V posledních letech byl objekt zanedbaný. „Pokud je k prodeji nějaký podobný objekt, vždy existuje riziko, že si ho koupí někdo, kdo nemá úplně ty nejlepší úmysly,“ míní starosta Kovařík.

Habry jsou navíc místem, které doslova přitahuje zločinecké gangy, které se zabývají výrobou a distribucí drog. Za posledních osm let je to už minimálně potřetí, kdy kriminalisté museli v jednom z nejmenších měst na Vysočině kvůli drogám zasahovat.

Před třemi lety měl v hudební zkušebně v Habrech vařit pervitin třeba Josef Kubát z Třebíče. Kubát byl také v gangu, který před čtyřmi lety ve velkém distribuoval pervitin po celé Vysočině. Kubát je nyní ve výkonu trestu. Jeho činy se zabývaly soudy nejen na Vysočině.

Tvrdý úder vietnamským producentům marihuany, jejichž aktivity přesahovaly do Německa a do Maďarska, zasadil v roce 2009 společný tým protidrogových specialistů policie a celníků během rozsáhlé operace s krycím názvem BAO.

Kriminalisté tehdy zadrželi celkem deset osob, z nichž čtyři byly stíhány i v minulosti, a zajistili devětapadesát kilogramů konopí, jehož hodnota dosahovala více než pěti milionů korun. Bezpečnostní složky odhalily také pět nelegálních pěstíren (v každé až tisíc rostlin). Dvě se nacházely na území Německa, tři v České republice. Jedna z pěstíren byla v obci Rudná na Praze-západ, další dvě na Havlíčkobrodsku. Konkrétně v Krucemburku a právě Habrech.