Okresní soud v Havlíčkově Brodě totiž obdržel znalecký posudek lékařů z Vojenské ústřední nemocnice v Praze, kteří po měsíčním zkoumání duševního stavu Růžičky dospěli k názoru, že jeho další ústavní léčba není potřebná a měl by být propuštěn do ambulantního léčení. Podle jejich názoru netrpí schizofrenií, v čemž jsou zajedno s lékaři havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice, kde čtyřiačtyřicetiletý Růžička pobývá už od loňského podzimu.

Ilustrační snímek.
Přibyslav bude nejméně rok a půl bez zubaře

V době činu se u něj podle odborníků projevila přechodná akutní psychotická porucha, která odezněla, a to i bez léčení. Růžička kvůli této poruše podle lékařů není za svůj čin zodpovědný a byl označen za nepříčetného.

„Je mi líto, co se stalo. Nedá se to vrátit. Tehdy jsem slyšel hlasy. Před činem jsem je slýchával tak jednou dvakrát do měsíce. Nyní se po zdravotní stránce cítím dobře. Žádné hlasy od té doby už nemám,“ uvedl v úterý u soudu Růžička.

Vlastislav Růžička je od letošního května na depotních injekcích, které dostává jednou za čtrnáct dní. I nadále zůstává na uzavřeném oddělení bez možnosti vycházek. Jenže to už se brzo změní. Havlíčkobrodští lékaři soudu navrhovali jeho propuštění, protože ho nemají z čeho léčit, nebo umístění do zabezpečovací detence. Okresní soud nakonec rozhodl, že Růžičku ponechá v psychiatrické nemocnici, ale na základě posudku z vojenské nemocnice mu uvolní režim.

Soudce Jan Doležal vyslyšel názor primáře havlíčkobrodské psychiatrie. Podle lékaře sice Růžička netrpí schizofrenií a v léčebně nemá co dělat, ale jedním dechem upozorňuje, že je jeho stav natolik nepředvídatelný, že není vhodné, aby nyní vyšel na svobodu, jak to navrhují vojenští lékaři.

„Okamžitá změna ústavní léčby na ambulantní je vysoce riziková. Z našeho pohledu je pobyt pacienta na svobodě i nadále nebezpečný,“ řekl soudu primář Josef Křepela. Podle něj by bylo vhodné nejprve ověřit, jak se bude Růžička chovat, pokud mu bude uvolněn režim.

„V tomto směru jde nejprve o společné vycházky a teprve později o samostatné opuštění areálu nemocnice a propustky za rodinou. Nejprve se ale na oddělení s volnějším režim pro něj musí najít místo. V současné době máme plno,“ doplnil Josef Křepela.

Pokud bude Vlastislav Růžička sekat dobrotu, není vyloučeno, že další návrh na přeměnu ústavní léčby na ambulantní může přijít už do několika měsíců. Obhajoba i psychiatrická nemocnice tento návrh mohou soudu předložit kdykoli.

„Závěry znalců z Prahy i to, zda je léčba depotními injekcemi účinná, je třeba ověřit dalším pobytem v léčebně a postupným uvolňováním režimu pacienta, což je především důležité z pohledu ochrany společnosti,“ uvedl v odůvodnění soudce Jan Doležal.

Na fotografii jsou žáci ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod, třída 1. A paní učitelky Michaely Arbelovské.
NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod

Se závěry soudu souhlasí i příbuzní Růžičky, kteří se domnívají, že jde o rozumné řešení. V tomto směru se trochu rozcházejí s obhájkyní Růžičky Adélou Zikmundovou, která po soudu chtěla, aby byla Růžičkovi ústavní léčba přeměněna na ambulantní ihned. Růžička řekl, že v případě přeměny by bydlel u matky a na léčbu by docházel přímo do havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice.

„Můj návrh je v souladu se závěry znaleckého posudku z Ústřední vojenské nemocnice,“ doplnila Zikmundová.

Její návrh ale soud zamítl, stejně jako umístění do detence. Zikmundová si proti usnesení soudu podala ihned stížnost.
Úterní rozhodnutí soudu tak ještě bude muset prověřit krajský soud.