Soudní jednání v tomto případu ve čtvrtek pokračovalo třetím hlavním líčením u Krajského soudu v Brně.

Na místě činu zůstal dopis na rozloučenou. Policie ze začátku událost prověřovala jako sebevraždu. Jenže když se po několika týdnech dostala k dopisu manželka oběti, okamžitě poznala, že dopis nepsal její zesnulý manžel. Navíc ukázala i na vraha.

Kriminalisté nakonec obvinili Štěpána Kavana. Ten se k činu nejprve přiznal, ale později několikrát výpověď změnil. U soudu přiznal, že dopis musel napsat on, protože je to jeho písmo, ale byl k tomu donucen samotným poškozeným během incidentu, po němž poškozený spáchal sebevraždu. Kavan řekl, že si na všechny okolnosti nepamatuje, protože od oběti dostal několik ran do hlavy.

Jenže žalobce Jiří Morava je od začátku přesvědčen, že Kavan měl čin předem naplánovaný včetně vytvoření falešného dopisu.

Zřejmé požadavky

Soud ve čtvrtek vyslechl Zuzanu Dobiášovou, která zpracovávala odborné grafologické vyjádření. Podle jejího názoru autor dopisu napsal text v naprostém klidu, nikoli narychlo a na koleni. Odpovídá tomu styl písma, z něhož je patrné, že jde o předem připravený a přepsaný text. Už při minulém hlavním líčení psycholožka podotkla, že obsah dopisu odpovídá požadavkům obžalovaného. Ten v dopise jménem otce své bývalé přítelkyně mimo jiné napsal, že chce, aby se jeho dcera ke Kavanovi vrátila. To, že zavražděný muž nepřál vztahu své dcery s Kavanem, měl být dle obžaloby jeden z hlavních motivů činu.

Čtvrteční hlavní líčení soud odročil na červenec. Vyslechnut by měl být ještě písmo znalec, který by měl určit, zda dopis skutečně napsal obžalovaný. V tomto směru jde zřejmě jen o formalitu, protože sám Kavan přiznal, že je to jeho písmo. Pokud nebudou mít strany žádné další návrhy na dokazování, mohl by soud vynést rozsudek. Kavanovi hrozí až výjimečný trest.

„Další případné návrhy považuji za nadbytečné," podotkl Jiří Morava.

Kavan před vraždou v domě bývalé přítelkyně i s její rodinou bydlel několik měsíců. Rozešli se kvůli finančním a rodinným neshodám. Podle obžaloby se ale Kavan do domu potají vrátil na konci dubna loňského roku. Ze skříně v ložnici vzal brokovnici, která patřila oběti. Obžalovaný vzal brokovnici i s náboji a zbraň schoval za králíkárnou v zemědělském přístavku u domu. Do Lukova se pak vrátil o dva dny později, v noci 2. května. Žalobce Jiří Morava podotkl, že Kavan doma nechal mobilní telefon, aby ztížil pozdější odhalení své přítomnosti na místě činu.

Výstřel muže zabil

„Do Lukova přijel na kole. Neoprávněně vlezl na pozemek poškozených, kde si vzal brokovnici a schoval se v přístřešku pro slepice, kde čekal na poškozeného, protože věděl, že ten každé ráno chodí krmit králíky. Mezitím napsal za poškozeného dopis na rozloučenou. Tím chtěl navodit dojem sebevraždy a docílit toho, aby se k němu po smrti poškozeného vrátila jeho dcera," popsal žalobce Jiří Morava. Když kolem půl sedmé ráno přišel poškozený nakrmit králíky, vylezl Kavan ze své skrýše a muže překvapil.

„Nejprve po něm chtěl peníze, které mu měl poškozený údajně dlužit. Jenže poškozený se na něj obořil a chtěl, aby odešel, jinak zavolá policii. Kavan vytáhl zbraň, o niž se začali přetahovat. Vyšel jeden náhodný výstřel, který prostřelil tašku u přístřešku. Další ranou poškozenému z krátké vzdálenosti brokovnicí záměrně prostřelil hlavu v oblasti oka," uvedl v obžalobě Jiří Morava. Muž na místě zemřel. Kavan pak podle žalobce položil k nohám poškozeného zbraň a strčil mu pod oblečení předem připravený dopis na rozloučenou a z místa se vytratil. Kavan však tuto verzi případu odmítá.