Pětadvacetiletý Tomáš Fiala a o rok starší Jiří Nehyba chtěli podle obžaloby získat historickou vilu v hodnotě přesahující dvacet milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu, Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle žalobců zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody. Vražda se podle obžaloby měla stát ve vesnici Velká Paseka na Havlíčkobrodsku.

Fiala, který je v současné době ve vazbě, si podle nepravomocného rozsudku měl odpykat výjimečný trest, obžalován byl také z pokusu o podvod. Kvůli podvodu je v případu obžalován také Jiří Nehyba, který měl jít do vězení na pět let a zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Nehyba u soudu přítomen nebyl. „Nehyba stále trvá na nepřítomnosti, a tak se líčení bude konat bez něj,“ uvedla soudkyně Anna Sobotková. Oba mladíci vinu odmítají.

Pondělní soud proběhl velmi krátce výslechem znalkyně Miroslavy Dostálové, která odhadovala cenu nemovitosti. Při posuzování ceny byl problém, že v době prodeje vily v červnu 2019 nebyly v prodeji žádné další podobné nemovitosti. „V té době byla na realitním trhu jen jedna podobná funkcionalistická vila v katastrálním území Strašnice, tak nemohlo dojít k porovnání. Na to jsou potřeba minimálně tři nemovitosti,“ uvedla znalkyně Dostálová.

Vila v Bubenči, která byla předmětem sporu, je podle Dostálové ve velmi špatném stavu a téměř se rozpadá. Ve vile byla odpojená elektřina, plyn i voda. Podle odhadu znalkyně by nemovitost v tomto stavu měla cenu maximálně necelých 7,5 milionů korun a ne navrhovaných 25 až 30 milionů.

„Kdyby to nebylo tak poničené, tak by cena byla kolem pětadvaceti až třiceti milionů korun,“ uvedla znalkyně s tím, že při návštěvě vily se bála dovnitř vstoupit, aby se na ni nějaká část nezřítila.

Po krátkém výsledku znalkyně Dostálové byl soud přerušen. Další jednání proběhne v úterý 15. března, kdy dojde k výslechům dalších znalců, mezi nimi například lékařky.