Vyšetřovatelé včera rovněž přiblížili chování Orlové po tomto hrozivém činu při policejním výslechu.

„Byly provedeny dva výslechy," pověděl vedoucí odboru obecné kriminality Pavel Kubiš. Podle něj Orlová projevila lítost nad svým chováním.

Z výslechů také vyplynulo, že si vybrala Žďár i tamní střední školu zcela náhodně.

„Dá se říci, že výběr Žďáru nad Sázavou byla veliká náhoda, žena nám objasnila, že se ke jménu města dostala, když hle-dala něco na internetu, nezávisle na tomto činu. Až posléze se rozhodla pro toto jednání, tedy že vstoupí do školy a bude se chtít zmocnit nějakých rukojmích," podotkl Kubiš.

Podle něj si žena v úterý ráno školu ještě obešla, aby zjistila, jak se nejlépe dostat dovnitř. Do města přicestovala už v pondělí a ubytovala se v hotelu.

Jak přesně se do školy dostala, to zatím policie vyšetřuje. Přinesla si s sebou pepřový sprej a repliku vojenského nože s čepelí dlouhou 21 centimetrů. Tím údajně nejprve chtěla první napadenou dívku bodnout do břicha, naštěstí neuspěla a poranila jí jen ruku.

Do tohoto konfliktu se však následně vložil šestnáctiletý student Petr Vejvoda. „Útočnice svoji pozornost zaměřila na něj a bodnutím ho zasáhla do hrudníku, čímž mu způsobila závažná poranění, kterým posléze podlehl," uvedl Kubiš.

Orlová se poté rozeběhla za dívkou, ta jí ale utekla. „Nato si následně vybrala další studentku, která shodou okolností náhodně procházela kolem. Zaútočila na ni, bez varování ji bodla nožem do břicha, následně ji chytla a odtáhla do šaten, kde ji posléze držela jako rukojmí. Držela ji tak, že měla nůž přiložený k jejímu krku a v podstatě byla připravena kdykoli ji zasáhnout," popsal Kubiš.

Záchranná služba dorazila na místo v době, kdy pachatelka držela rukojmí, a to ve vedlejších šatnách. Záchranáři se snažili bezprostředně po vstupu do šaten těžce zraněného Petra Vejvodu resuscitovat, bohužel už neúspěšně.

Z policisty se stal rukojmím

Orlová zraněnou dívku držela zhruba půl hodiny jako rukojmí. „Po několika desítkách minut se podařilo našemu vyjednavači navázat kontakt s tou ženou a domluvit, aby dívku jako rukojmí propustila a umožnila její ošetření. Policista se posléze stal rukojmím ženy, neboť se vyměnil za zraněnou dívku," řekl Pavel Kubiš. Tím prý vyjednavač zachránil studentce život, protože se zraněné mohla ujmout záchranná služba a ošetřit ji. Ve chvíli, kdy se vyjednavač vyměnil za dívku, kterou Orlová držela jako rukojmí, vstoupila do školy policejní zásahová jednotka. „Tou pak byla žena zadržena. Během toho, když vyjednavače držela ještě jako rukojmí, došlo k jeho poranění," osvětlil situaci Kubiš.

„Naši vyjednavači se setkávají s různými případy, s tak závažným, jako byl tento, se však setkali poprvé. Byla to velmi nestandardní situace. Ani řešení problému nebylo obvyklé, nedalo se lehce předvídat, jakou taktiku bude nejlepší zvolit. Poranění policisty bylo naštěstí lehké, nyní je stále v pracovní neschopnosti," sdělil na včerejší tiskové konferenci ředitel pro službu kriminální bezpečnosti na Vysočině Pavel Peňáz.

„Žena byla odvezena do vazební věznice. Ačkoli se věc jeví jako neobvyklá, probíhá standardní vyšetřování. O posouzení jejího duševního stavu budou rozhodovat případní soudní znalci, kteří zpracují znalecké posudky na otázky položené vyšetřovatelem. Posléze bude rozhodnuto, zda žena v době činu byla, či nebyla příčetná. Toto se ale posuzuje u každé takové záležitosti," doplnil Kubiš.

Policejní vyšetřovatelé se také zaobírají tím, co Orlovou k takovému činu vedlo. Pavel Kubiš se včera snažil být diskrétní, prvotní pohnutku však už měla útočnice vykřikovat ve škole při samotných útocích. „Já v tuto chvíli její sdělení nechci prezentovat veřejně. Každopádně už při tom samotném jejím činu, v průběhu toho jak útočila, opakovaně pronášela, že chce, aby policie zavolala zásahovou jednotku, a ta aby ji zastřelila," okomentoval Kubiš.

Barboru Orlovou včera policie obvinila za vraždu a pokus o vraždu, které byly spáchány na více osobách a na osobě úřední, a to s předchozím rozmyslem. Současně byla obviněna z držení rukojmích spáchaném na dítěti.

úterní tragickou událost ve žďárské škole hrozí Orlové patnáct až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest. Znalci nyní také budou zjišťovat, zda byla žena při svých činech duševně příčetná, a tedy i plně zodpovědná za to, co se událo. Ve středečních pozdních večerních hodinách byla soudem v Jihlavě na žádost jihlavského krajského státního zástupce Jiřího Moravy na Orlovou uvalena vazba.
Orlová má za sebou už podobnou událost. Před dvěma lety vtrhla do jedné havířovské základní školy, vážně poranila vychovatelku v družině a jako rukojmí si vzala tehdy sedmiletou školačku. Ta pak po zásahu policejních jednotek vyvázla bez zranění. Orlovou soud poslal na léčení do opavské psychiatrické nemocnice, odkud byla soudem letos v únoru propuštěna do ambulantního léčení.

Aneta Hrdličková