Případem se bude muset znovu zabývat Krajský soud v Brně. Ten původně uložil sedmadvacetiletému Jaroslavu Kafkovi z Koněšína za ubodání dědečka své tehdejší přítelkyně a jeho partnerky výjimečný trest jednadvacet let. Podle senátu odvolacího soudu se krajský soud dostatečně nevypořádal s důkazy.
„Rozsudek nemohl obstát, odvolací soud ho považuje za předčasný. Soud prvního stupně se dostatečně nevypořádal s fakty," uvedl předseda senátu Ivo Lajda. Soudci především poukázali na to, že byl zhruba měsíc po vraždě donesen nějakou osobou na policii nalezený sekáček. Ve spise však o něm není jediná zmínka. „Nebyl předložen soudním odborníkům ani k pachovým stopám. Nebyly na něm nalezeny žádné otisky prstů, což je zvláštní, když jej přinesla osoba na policii," uvedl Lajda.
Soud se nyní bude muset zabývat tím, co se se sekáčkem stalo, i místem, kde byl nalezen. Pokud by se podle soudců zjistilo, že si sekáček vzal pachatel na místo činu, odrazilo by se to i na výši trestu. Na vraždu by se totiž v takovém případu připravil. Soudci vrchního soudu poukázali i na nůž, kterým podle obžaloby Kafka své oběti ubodal. Policie jej našla na základě jeho popisu. Podle soudců byl však nožík dlouhý patnáct centimetrů včetně rukojeti, některé rány však byly hluboké až deset centimetrů.
Problém s vražednou zbraní měl u soudu i soudní znalec Miroslav Hirt. „Nerad se smiřuji s myšlenkou, že to byl tento nástroj," řekl Hirt. Na druhou stranu uvedl, že to nemůže ani vyloučit. Rány na tělech obětí byly totiž mnohem hlubší. Podle znalce je to ale možné, pokud byly rány vedeny velkou silou a do těla se zabodla i část rukojeti. Rodinní příslušníci obětí u soudu potvrdili, že tento nůž v domě byl.
Změnil výpověď
Faktem je, že Jaroslav Kafka se k činu celkem třikrát přiznal. Poprvé po výslechu na detektoru lži, podruhé za účasti advokáta a potřetí před soudcem, který na něj uvalil vazbu. Výpověď začal měnit až po několika týdnech strávených ve vazbě. Před soudem pak Kafka prohlásil, že na něj kriminalisté vytvořili psychický nátlak, který neunesl. Jenže Kafka během původního přiznání kriminalistům uvedl takové detaily z místa činu, které mohl znát jen vrah.
Dozorující státní zástupce Jiří Morava včera odmítl rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci komentovat. „Dokud nebudu mít písemné zdůvodnění, tak se k tomu nemohu vyjadřovat," konstatoval Jiří Morava, který naopak postup kriminalistů už dříve označil za profesionální. Vyjádřit se včera odmítla i obhájkyně Kafky Božena Zmátlová z Jihlavy.
Rozhodnutí Vrchního soudu včera překvapilo i obyvatele Koněšína. „Všichni čekáme na to, až soudy kauzu pravomocně vyřeší a padne definitivní trest. Jinak budou lidé stále na rozpacích," prohlásila včera starostka Koněšína Hana Žáková.
Vražda se odehrála v červnu 2012 pozdě v noci v rodinném domku, kde oběti žily. Podle obžaloby se Kafka vydal do domu podnapilý po návštěvě restaurace. Dvaasedmdesátiletému muži chtěl vyčítat, že zasahuje do vztahu, který má s jeho vnučkou. Zabušil na zadní vchod, a když muž otevřel, Kafka mu podle obžaloby zasadil sérii ran nožem do krku a hlavy. Potyčka vzbudila také mužovu partnerku. Kafka podle obžaloby ubodal i ji. V domě pak podle policie rozházel věci, aby vyvolal dojem, že tam řádil zloděj. Poté se vrátil do restaurace, po cestě se umyl v rybníku. Z hospody nakonec odešel se svým otcem, který tam seděl s ním.
Vyšetřování vraždy bylo dlouhé a náročné, kriminalisté odebrali lidem z Koněšína a okolí stovky vzorků DNA. Kafka od začátku patřil mezi podezřelé. Proti původnímu rozsudku se kromě Kafky, který žádal zproštění nebo vrácení případu na krajský soud, odvolal i žalobce. Ten naopak požadoval vyšší trest.