Vrchol tohoto svátku však připadne na tento víkend, kdy tisíce lidí zamíří na hřbitovy po celé Vysočině. Dušičky ovšem bohužel povzbuzují také nejrůznější poberty. Ti především využívají toho, že okolí hřbitovů je přeplněné auty.

První vykradené auto u hřbitova už policejní statistiky zaznamenaly. „Policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou vyšetřují případ krádeže vloupáním, kterou má na svědomí neznámý pachatel. Ten se v pondělí 27. října po jedenácté hodině dopoledne na Komenského ulici ve Světlé nad Sázavou na parkovišti u místního hřbitova vloupal do zaparkovaného osobního vozidla," sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Škoda, kterou pachatel toto pondělí způsobil, přesáhla šest a půl tisíce korun. „Zloděj nezjištěným způsobem rozbil nejdříve skleněnou výplň okna předních pravých dveří u osobního vozidla Ford Fusion a zevnitř vozidla odcizil dámskou kabelku, která byla položena vpředu pod sedačkou spolujezdce. V kabelce měla majitelka peněženku, peníze a osobní věci," uvedla dále k případu Čírtková.

Krádeže věcí hrozí
i na hřbitovech

„Lidé, kteří přijíždějí na hřbitov v autech, by si měli uvědomit, že interiér automobilu je jako výkladní skříň. Proto veškeré mobily, fotoaparáty, kabelky, peněženky, oblečení nebo jiné cennosti nenechávejte na sedadlech, popřípadě ani v zavazadlovém prostoru. Nejen že se vám ztratí věci z automobilu, ale dojde ještě k jeho poškození," varuje komisařka Hana Kotková.

S nadcházejícím Památkou zesnulých se zvyšuje nejen riziko krádeží věcí z aut na parkovištích, ale také riziko okradení na hřbitovech. Bohužel každoročně je zaznamenáno několik případu krádeží kabelek či tašek přímo na hřbitovech. Ty si lidé nejčastěji odloží na hroby či na zem a pak o ně v mžiku přijdou kvůli zlodějům, kteří korzují po zaplněných svátečních hřbitovech.

Bohužel na hřbitovy v těchto dnech častěji zavítají i vandalové: „Jsou lidé, kteří na hřbitovech ničí majetek. Jedná se o poškození náhrobních kamenů nebo lucerniček, nebo dokonce o poškození kostelíků nebo obřadních síní," pokračuje komisařka Kotková.

Někdy se přitom zaměří i na velmi vzácné předměty. tak zmizel i vzácný artefakt ze hřbitova v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Zde pachatel na počátku září z hrobu odcizil kovovou knihu, na které bylo uvedeno jméno Otokar Březina s rokem narození a rokem úmrtí," připomněla smutný případ policejní mluvčí Jana Kroutilová.

S vysokým provozem v době Dušiček roste také pravděpodobnost dopravních nehod, neboť jsou silnice plné aut. „Lidé budou častěji vyjíždět na hřbitovy v blízkosti svých bydlišť, ale do regionu budou přijíždět i příbuzní z jiných krajů, kteří chtějí navštívit své blízké," doplnila komisařka Kotková.

Policie bude hlídat parkoviště i silnice

Jak sdělila vysočinská policejní mluvčí Dana Čítková, policie se bude o tomto víkendu strat jak o účastníky dopravního provozu, tak o návštěvníky hřbitovů.

„Policisté budou v následujících dnech v okolí hřbitovů hlídkovat. Stejně tak budeme v rámci zvýšeného výkonu služby dohlížet nad plynulostí silničního provozu na všech důležitých komunikacích v našem kraji i na parkovištích v blízkosti hřbitovů," uvedla Čírtková.
Policisté přitom varují, že provoz na silnicích může zkomplikovat počasí a také dřívější stmívání kvůli změně času. „Všechny účastníky silničního provozu upozorňujeme – zbytečně nespěchejte. Je tu již podzim, a proto mohou být silnice namrzlé či pokryté mokrým listím, ráno jsou časté mlhy," odpověděla komisařka Kotková.

Aneta Hrdličková