Při cestě vlakem z Prahy domů do Havlíčkova Brodu ji totiž u Golčova Jeníkova v kupé přepadl osmadvacetiletý Jiří Kebza, který bydlí ve Vrdech na Kutnohorsku.
Ten za loupežné přepadení včera dopoledne stanul před senátem havlíčkobrodského okresního soudu.

Celá událost se odehrála v podvečer. Poškozená seniorka, která se vracela z návštěvy lékaře, seděla ve vlaku spolu se svojí dcerou, když k nim v Kolíně přistoupil obžalovaný mladík. Ten s oběma ženami nejprve prohodil několik slov a pak se v klidu usadil na sedadlo.

„Když jsme přijížděli ke Golčovu Jeníkovu, kde chtěl vystupovat, najednou se na mě vrhl a snažil se mi vytrhnout kabelku," popsala nepříjemný zážitek poškozená. To se mu však hned nepovedlo, protože žena měla taštičku s více než deseti tisíci korun omotanou kolem ruky.

Mladík, který měl nad oběma ženami výraznou fyzickou převahu, ji pak strhl na zem a dokonce ji táhl po podlaze kupé, až ke dveřím. Tady se mu podařilo kabelku vytrhnout a utíkal ke dveřím a skočil do kolejiště.

Dcera poškozené se ho snažila sice zastavit, ale obžalovanému se nakonec podařilo uniknout. Z kabelky vzal cennosti a ostatní věci zahodil. Zanedlouho ho však u Golčova Jeníkova dopadla přivolaná policejní hlídka.

Plně se doznal

Žena si kromě dočasné ztráty majetku, který ji pak byl navrácen, z incidentu odnesla i nepříjemné zranění ruky, jehož následky pociťuje dodnes. Obžalovaný, který má s trestnou činností bohaté zkušenosti, se před soudem ke všemu ihned doznal.

„Je to přesně tak, jak stojí v obžalobě," vypověděl se sklopenou hlavou. Kebza, který v současné době pobírá částečný invalidní důchod kvůli schizofrenii, byl v osudnou chvíli pod vlivem drog. Ty užíval už dříve a prý poměrně často.

„Asi pět hodin předtím jsem si šňupnul pervitin," potvrdil sklesle  mladík, který má doma těhotnou přítelkyni a v době, kdy k přepadení došlo, byl stále v podmínce za násilný trestný čin.

Ani to však obžalobu neobměkčilo. Státní zástupce Lukáš Vodička pro něj požadoval ostrý trest minimálně na čtyři a půl roku. „Jsem přesvědčen o tom, že jeho úplné doznání je jen taktika, jak dosáhnout alespoň nějaké polehčující okolnosti. Navíc je v podmínce a za terč útoku si vybral křehkou ženu, která se mu nemohla v žádném případě fyzicky rovnat," uvedl při své závěrečné řeči Vodička.  Za pravdu pak státnímu zástupci při rozsudku dal i tříčlenný senát, který Jiřímu Kebzovi uložil nepodmíněný trest na čtyři roky za mřížemi.  Obžalovaný se navíc musí podrobit i protidrogové léčbě.

Proti verdiktu se mladík, který ihned ze soudní síně putoval do královéhradecké vazební věznice, odvolal.