Krajský soud v Brně včera poslal na sedmnáct let do vězení devětatřicetiletou ženu ze Žďárska, která zavraždila vlastní dítě. Podle soudu loni v září nejprve zabila psa a poté uškrtila tříletého syna. Trest by si měla žena odpykat v nejtěžším vězení se zvýšenou ostrahou. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce i bývalý manžel obžalované se sice vzdali práva na odvolání, žena ale po rozsudku řekla, že bude podávat odvolání. Případem se tak bude s největší pravděpodobností zabývat ještě Vrchní soud v Olomouci.

„Soud vyhověl mému závěrečnému návrhu a uznal obžalovanou vinnou ze zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dítěti mladším patnácti let," zdůvodnil státní zástupce z Jihlavy Jiří Morava, proč se vzdal práva na odvolání.

Obhajoba navrhovala, aby soud ženu uznal vinnou pouze ze zabití.

Žena nedokáže hrůzný čin vysvětlit

Tragédie se odehrála loni v září v malé obci na Žďársku. Osudný den si šla matka s chlapcem odpoledne lehnout. Probudil je ale štěkot psa. Žena vstala a šla zvíře uklidnit. Vzala obojek a psa uhodila. Jenže to nepomohlo, tak ho obojkem uškrtila. „Byla jsem jako v nějakém transu. Nedokážu to popsat. Najednou se mi zatmělo před očima a vše jsem vnímala, jako bych se dívala na nějaký černobílý film s Charlie Chaplinem. Jako bych tomu všemu stála opodál," popsala svůj psychický stav. Poté, co zabila zvíře, šla zpátky do domu, rovnou k pohovce, na níž ležel chlapec.

„Byl vzhůru, koukal na mě. Řekla jsem mu, že ho miluji. Pořád jsem byla mimo sebe," uvedla žena. Chlapce bez příčiny uškrtila.

„Probrala jsem se až v kuchyni. Uvědomila jsem si, že kluk nějak dlouho spí. Šla jsem k němu a zjistila, že je mrtvý. Uvědomila jsem si, že jsem ho zabila, a zpanikařila jsem. Začala jsem volat různým lidem. Vzala jsem si prášky a zapila je alkoholem. Přemýšlela jsem o sebevraždě, ale nebyla jsem na to připravená," vysvětlila.

Sama si dodnes nedokáže vysvětlit, proč to udělala. U soudu řekla, že si prošla pohnutým dětstvím a trápila ji manželova nevěra. Znalci potvrdila, že byla v době spáchání činu příčetná a plně odpovědná za své činy. Znalkyně si myslela, že se obžalovaná dopustila takzvané rozšířené sebevraždy, když nejprve chtěla zabít syna a potom i sebe. To ale obžalovaná vyvrátila, když řekla, že nic takového neplánovala.