Do bankomatů instalovali podle vyšetřování tři muži zařízení pro čtení dat z platebních karet, aby je mohli padělat. Organizovaná skupina, jejíž součástí prý byli obžalovaní cizinci, pak vybrala z bankomatů v cizině asi 130 tisíc korun a pokoušela se vybrat i vyšší částky, což se jim už ale nepodařilo. Za padělání platebního prostředku a podvod hrozí trojici až osm let vězení.

Bulhar a Rumuni ve věku od 31 do 41 let instalovali čtecí zařízení na bankomaty v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji a na Vysočině loni v červenci. Přesunovali se osobním autem a žili v hotelích a penzionech, především v Jihočeském kraji.

Peníze vybírali v jiných zemích

Zatímco cizinci dávali čtecí zařízení do bankomatů v Česku, k pokusům o výběr docházelo třeba v Indonésii, Brazílii, Mexiku, Singapuru nebo Macau. „To je běžný postup těchto organizací. Většinou se skládají ze tří skupin. Jedna instaluje zařízení, druhá na zcela odlišném místě vyrábí pomocí dat padělané karty a třetí se pokouší vybírat peníze," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Předseda senátu českobudějovického soudu Michal Kubánek uvedl, že projednávání případu se může protáhnout. „Je to trochu nestandardní také vzhledem k tomu, že překladatelé musejí kvůli obžalovaným tlumočit do rumunštiny a bulharštiny," řekl. Soud pokračuje ve středu.

Na stopu skupiny přivedl jihočeské kriminalisty loni muž v Blatné na Strakonicku. Chtěl si z bankomatu vybrat peníze, vložil kartu do přístroje, ale nemohl ji dostat ven. Kartu tedy vytrhl násilím. V ruce mu však kromě karty zůstalo i čtecí zařízení, které tak nevědomky z bankomatu vytáhl.

„Instalace čtecího zařízení trvá jen pár vteřin a lidé si toho pak ani většinou nevšimnou," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle něj by lidé při výběru peněz z bankomatu měli postupovat obezřetně. „Důležité je při zadávání kódu zakrýt klávesnici tak, aby čísla nemohla žádná nainstalovaná kamera snímat," řekl.

Marek Bílek (čtk)