Uvažuje i zastupitelstvo našeho města o zavedení tohoto užitečného zákazu? Neustálé obtěžování prodejců se už stává neúnosným. Město by zavedením tohoto nařízení chránilo své občany. Nevím, jestli v našem městě toto nařízení náhodou není zavedeno, na aktivitě prodejců to ale rozhodně znát není," konstatoval Král.
Skutečnost je taková, že podomní prodej je v Chotěboři již zakázán. Drzí podomní prodejci ho ale ignorují.
„Dle příslušného nařízení souvisejícího s tržním řádem je na území celého města podomní prodej zakázán. Nový tržní řád, do kterého byl zapracován požadavek na zákaz podomního prodeje na území města, byl radou města již letos na jaře schválen," informovala Jana Musílková z chotěbořského městského úřadu.
Bloková pokuta
A co má dělat občan města, kterého podomní prodejci neurvale obtěžují? Jak se má bránit?
„Má okamžitě zavolat například městskou policii," vzkázal šéf chotěbořských strážníků Jiří Novotný. Ten upřesnil, že v minulosti si obyvatelé Chotěboře na drzé obchodníky se vším možným stěžovali dost často. Díky přijetí vyhlášky se ale aktivita prodejců poněkud snížila, ovšem ti nejdrzejší se rozhodli zřejmě zákaz ignorovat, doufajíce, že jim to projde. „Ale to je omyl. Jedná se o porušení vyhlášky, za což může následovat bloková pokuta," upřesnil Novotný.
O tom, že se podomní prodejci nemohou spoléhat na svou drzost a na naivitu svých „obětí", svědčí nedávný případ z Libice nad Doubravou, který řešila republiková policie. Trojice prodejců v Libici nabízela uzavření nových smluv o dodávce zemního plynu a elektrické energie, byť v Libici platí vyhláška, která podomní prodej zakazuje.
„Policisté prodejce v obci zastihli a zjistili, že se jedná o zástupce společnosti nabízející dodávky energie. Policisté případ zadokumentovali a postoupili správnímu orgánu k projednávání," uvedla k případu mluvčí krajské policie Monika Pátková.
Za porušení obecně platné závazné vyhlášky hrozí pokuta až do výše 30 tisíc korun.
To, že drzost podomních prodejců je nehorázná, potvrdila i starostka obce Stříbrné Hory Marie Kollariková. „Především podomní prodejci energií jsou neuvěřitelně vtíraví. Vnucují se do domácností se slovy, že starostka o tom ví, že jim to dovolila. Nikdy bych něco takového neschválila. Jednoho prodejce jsem osobně přistihla a vyzvala ho, ať okamžitě opustí obec, jinak volám policii," popisuje starostka.
Zákaz podomního prodeje chce přijmout obec Sobíňov, již ho zakázala většina měst na Havlíčkobrodsku.
Vystavit stopku podomním prodejcům obcházejícím domácnosti, hlavně tam, kde žijí osamělí senioři, se rozhodli v Podmoklanech na Ždírecku.
Povolení lze získat
Zákaz už odhlasovali zastupitelé. „Chceme zabránit obtěžování našich občanů. Různí podomní prodejci se u nás objevují každou chvíli, došlo i k několika krádežím," informuje starosta obce Jiří Zatřepálek. Poslední kapkou byl případ, kdy dvojice údajných zástupců energetické společnosti okradla jednoho obyvatele Podmoklan asi o 40 tisíc korun, a to dokonce dvakrát za sebou.
„Oba zloději vypadali velmi solidně. Tvrdili, že nesou přeplatek za elektřinu, ale nemají drobné. Vnutili se do domu, žena si vyhlédla, kde důchodce schovává peníze. Muž ho pak odlákal s tím, že je třeba zkontrolovat elektrické zásuvky. Když oba podvodníci zmizeli, důchodce byl o hezkých pár tisíc chudší. Podruhé drze vlezli až do domu a toho muže doslova obrali," povzdechne si starosta.
V Podmoklanech ale dávají slušným podomním prodejcům aspoň malou šanci. „Kdo má zájem provozovat u nás podomní prodej, ať se přihlásí na obecním úřadě, představí se a informuje, co je zač a co prodává. Pak může získat povolení," zdůraznil starosta varujíc obyvatele Podmoklan, aby byli opatrní, neotvírali cizím a nebo volali policii.
Nejde o nic neobvyklého. Cedule s nápisem podomní prodej a žebrota se zapovídá, visely v obcích a městech už za první republiky.