Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žalobce chce případ z Jihlavy dostat až k Nejvyššímu soudu

Jihlava – Jihlavský státní zástupce Ivo Novák se rozhodl, že případ Luboše Vondráka z Jihlavy, který byl Krajským soudem v Brně zproštěn obžaloby ze sledování svých nájemníků, požene až k Nejvyššímu soudu.

9.4.2015
SDÍLEJ:

Případ vyšel najevo v lednu 2013 ve chvíli, kdy mladí nájemníci náhodou rozbili v koupelně zrcadlo. Za ním objevili technickou místnost s kamerou. Na snímku je Luboš Vondrák zachycen u jihlavského soudu v lednu 2014. Foto: Deník/Roman Martínek

Nelíbí se mu totiž, jakým způsobem odvolací soud zprošťující verdikt odůvodnil.

„Hodnocení důkazů odvolacím soudem považuji za nesmyslné, neúplné a v rozporu s trestní řádem. Odvolací soud zcela pominul výpovědi svědků a poškozených. Zvláštní je, že odvolací soud nevzal v potaz ani doznání samotného obžalovaného, který se ke dlouhodobému sledování nájemníků přiznal," vysvětlil Ivo Novák důvody, proč se mu pravomocné rozhodnutí Krajského soudu v Brně nelíbí.

Ivo Novák chce využít mimořádného opravného prostředku, kterým je dovolání k Nevyššímu soudu v Brně. Podat ho musí nejvyšší státní zástupce.

„Podnět už jsem sepsal a odeslal na Nejvyšší státní zastupitelství. Dovolání musí být podáno do dvou měsíců od doručení pravomocného rozhodnutí z krajského soudu," upozornil Ivo Novák.

K činu se muž přiznal

Případ, který nemá obdoby, vyšel najevo v lednu 2013 ve chvíli, kdy mladí nájemníci náhodou rozbili v koupelně zrcadlo. Za ním objevili technickou místnost s funkční kamerou. Mladí lidé, kteří kameru objevili, ale na žádném ze zabavených záznamových zařízení natočeni nebyli. Později se ale přihlásily další ženy, jež se na kamerových záznamech z koupelny poznaly.

Vondrák byl poprvé odsouzen za trestný čin poškozování cizích práv loni 14. května. Dostal dvanáctiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu třiceti měsíců. Jenže se odvolal a soud musel případ znovu projednat. 19. listopadu soud vynesl tentýž verdikt. Vondrák se znovu odvolal. Poškození mladí lidé, které měl Vondrák sledovat během intimních chvil, po Vondrákovi požadovali vrácení nájemného a náhradu za nemajetkovou újmu. Jihlavský soud poškozeným mladým lidem nakonec přiznal 130 tisíc korun. Jenže Krajský soud v Brně letos 12. února Vondráka zcela osvobodil a poškozené s jejich nároky odkázal na občanskoprávní řízení.

Podle odvolacího soudu není jednání Vondráka trestným činem. Jenže žalobce Ivo Novák je přesvědčen o opaku a tvrdí, že odvolací soud nehodnotil důkazy komplexně.

„Soud se soustředil jen a to, čímž argumentoval obhájce, že nebyl nalezen přijímač k webkameře. Ale to přece neznamená, že je nesledoval, navíc, když se k tomu sám přiznal," míní státní zástupce Ivo Novák.

Zatím není jasné, zda nejvyšší státní zástupce uzná argumenty jihlavského žalobce jako důvodné a dovolání podá. Nejvyšší soud navíc nemá na rozhodnutí ve věci žádné zákonné lhůty. Dovolání může nakonec zamítnout jako nedůvodné, nebo případ může vrátit soudům k novému projednání. Možností je daleko více. V krajním případě může i celý případ vrátit státnímu zástupci k dalšímu došetření.

Autor: Roman Martínek

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení