Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žalobci: Za pád mostu může deset lidí

Vilémov – Zdeňka Tománková, okresní státní zástupkyně v Havlíčkově Brodě, podala k tamnímu soudu obžalobu na deset lidí kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku ze 4. září 2014. Pod mostem tehdy zahynuli čtyři dělníci. Tři Češi a jeden Slovák.

2.12.2016
SDÍLEJ:

Rekonstrukce silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem přišla na více než dvě stě milionů korun. Most ve Vilémově opravovala firma Bögl & Krýsl. Foto: Deník/Roman Martínek

„Obžalobu jsem podala pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Obviněným hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let," upřesnila Zdeňka Tománková. Více se ale nechtěla k podané obžalobě vyjadřovat. Vyšetřování případu trvalo dlouhé dva roky. Kriminalisté to v průběhu vyšetřování vysvětlovali složitostí případu, které si vyžádalo vypracování mnoha odborných vyjádření a znaleckých posudků.

Pozůstalí po obětech neštěstí přivítali informaci o podané obžalobě s rozpaky. „Už jsem si myslela, že se to k soudu snad ani nedostane. Po celou dobu jsme měli minimum informací, jak vyšetřování probíhá. Nyní se mne zase zmocňují pochybnosti, zda se vůbec soudu podaří obviněným prokázat vinu," svěřila se Deníku matka jedné z obětí Olga Hadačová.

Zakázku na opravu mostu mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří tehdy vyhrálo konsorcium firem Strabag a M – Silnice. Jako subdodavatelé se na opravách podílely například firmy M – Silnice Čáslav či Bögl a Krýsl. Podle informací Deníku se budou před soudem zodpovídat Josef Spour a Juraj Nosek z firmy Bögl a Krýsl, Roman Bednařík a Milan Macura za firmu Strabag, Milan Hejkal a Zdeněk Drtina z firmy M – Silnice.

František Lízal a Irena Šedová byli podle obžaloby zodpovědní za technický dozor na stavbě. Irena Šedová je navíc úřednicí na hejtmanství v Jihlavě. Za bezpečnost práce pak zodpovídali Martin Vodák a Marie Hubková z Pelhřimova.

Původní klenbový most, který měla firma Bögl a Krýsl za úkol rozebrat a postavit nový, se tehdy zřítil na šest dělníků. Jednomu se podařilo včas utéct, dalšího se záchranářům podařilo ze sutin vyprostit. Jeden Slovák a tři Češi byli na místě mrtví. Za pádem mostu je s největší pravděpodobností narušení statiky a špatná komunikace mezi firmami.

„Z výslechů svědků i ze závěrů rozsáhlých znaleckých posudků z oboru stavebnictví vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací, a v průběhu prací nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce," vysvětlila loni na podzim krajská policejní mluvčí Dana Čírtková, když informovala o vzneseném obvinění.

Své vyšetřování pomalu dokončují i inspektoři na bezpečnost práce z Oblastního inspektorátu v Českých Budějovicích. Ti udělili pokuty třem subjektům. Firmám Strabag a Bögl a Krýsl. Zatímco pokuty pro tyto firmy zatím nejsou pravomocné, sankce pro koordinátorku bezpečnosti práce Marii Hubkou z Pelhřimova už právní moci nabyla. Hubková se ale rozhodla bránit proti pokutě správní žalobou u Krajského soudu v Českých Budějovicích.

„Žalobkyně se domnívá, že rozhodnutí Státního úřadu inspekce práce, který potvrdil rozhodnutí Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu, je v rozporu se zákonem a žalobkyně je jím ukrácena na svých právech," vysvětlila vedoucí právního oddělení českobudějovického inspektorátu Dagmar Plocková Mahrová.

Kdy začne Okresní soud v Havlíčkově Brodě kauzu projednávat, zatím není jasné. Podle mluvčího soudu Jana Doležala musí soud nejprve rozsáhlý spis prostudovat a pak rozhodne, zda začne případ projednávat ve veřejném hlavním líčení, nebo spis vrátí státní zástupkyni k doplnění dokazování. Soud může také rozhodnout o zastavení trestního stíhání. Vše může trvat i v řádu měsíců.

Autor: Roman Martínek

2.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení