Zatímco spali v patře domu, vloupali se k nim v noci neznámí muži. Prohledali šuplíky a skříňky. Odnesli si šperky, notebook, a hlavně peníze. V jednom domě se jim podařilo ukořistit sto tisíc korun. Celkovou škodu okradení lidé odhadli na 210 tisíc korun.

„Když jsem si uvědomila, že nám někdo vlezl do domu během spánku, bylo mi hrozně. Už bych to nechtěla zažít. Už jsme si objednali lepší zabezpečení domu," svěřila se jedna z majitelek vykradeného domu.

Své jméno v této souvislosti uvádět nechce, stejně jako ostatní poškození.

Podle majitelky domu se zloději museli před vniknutím do domu zout nebo měli návleky.
„Na pozemek se dostali po rozstříhání plotu. Je zajímavé, že před domem bylo bláto z bot, ale v domě bylo čisto," míní žena.

Způsob vloupání byl kromě jednoho případu pokaždé tentýž. „Do francouzských dveří vyvrtali díru, čímž se dostali ke klice, a normálně si otevřeli," popsala žena Deníku.

Obětí zlodějů se stala i sousední rodina. Zde večer zřejmě zapomněli zamknout garážová vrata – a zloději slabinu v zabezpečení domu odhalili. Vloupat se zřejmě chtěli i do vedlejšího domu. Pachatele totiž zachytila bezpečnostní kamera.

„Záznam jsem předal policistům. Je na něm vidět, jak dva muži obcházejí náš dům, ale nevloupali se do něj," řekl bez dalších podrobností majitel domu.

Zloději byli podle informací Deníku maskováni, ale je možné, že na záznamu je zachycena i tvář pachatele.
Pravděpodobně jde o zkušené zloděje, a není vyloučeno, že už se podobným způsobem vloupali i do rodinných domů v jiných částech kraje. Podle informací Deníku se podobné případy na Vysočině objevily už v minulosti, ale pachatelé zatím dopadeni nebyli.

Na záznamu kamery je muž s baterkou

V ulici U Mlýna, kde je zástavba asi čtyřiceti nových rodinných domů, se neznámí zloději pohybovali mezi jednou a pátou hodinou ranní. Zřejmě měli v úmyslu vykrást mnohem víc domů.

Vyplývá to z dalšího kamerového záznamu, z něhož je patrné, jak nějaký muž s baterkou obchází další dům. Různých podezřelých stop si na svých pozemcích všimli i jiní lidé v ulici.

Další okradená rodina se o vloupání dozvěděla až od policistů. „Přinesli nám peněženku s doklady, které našel soused před svým domem. Peníze byly pryč. V domě jsme zjistili, že máme rozházené šuplíky," popsala řádění zlodějů majitelka dalšího domu.

Také k nim se zloději vloupali přes vyvrtané francouzské dveře. „Jsem těhotná. S manželem jsme spali v patře. Je to hrozný pocit, že se nám tak snadno někdo dostal do domu. Vůbec nic jsme neslyšeli," pověděla žena.

Zloději se v domech museli pohybovat velmi tiše a zkušeně. Nikdo z okradených se během vloupání nevzbudil. K orientaci v domech použili baterku.

V této části města má dům i starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký. „Je hrozné, co se dnes děje. Našim fotbalistům se před časem ztrácely sekačky na trávu. K zabezpečení použili fotopasti. Myslím, že se tehdy někoho podařilo zachytit, ale zloději byli maskováni," podotkl Pavel Kopecký.

Havlíčkobrodští kriminalisté sérii vykradených domů vyšetřují pro přečin krádeže, porušování domovní svobody, poškozování cizí věci a  neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.