Milionové dluhy ho přivedly k zoufalému činu. Rozhodl se přepadnout banku.

Poslední kapkou bylo, když mu letos v zimě poslední lednový den vypnuli elektřinu, protože za energii dlužil třicet tisíc korun. Tentýž den se procházel Jihlavou a přemýšlel, jak finanční problémy vyřeší. Rozhodl se pro nejzoufalejší variantu.

V obchodě si koupil plynovou pistoli. Takto vyzbrojen a maskován brýlemi a  kšiltovkou vešel kolem tři čtvrtě na pět odpoledne do Raiffeisen banky na Masarykově náměstí v Jihlavě. Na pokladní namířil pistoli a řekl: „Dejte mi všechny peníze, co máte, a kolegyně taky."

Nejde to? Počkám

Pracovnice za přepážkou mu řekla, že musí chvilku počkat, protože na trezoru je časový zámek. Musil reagoval odevzdaně a řekl, že tedy počká, protože na vydání peněz trvá a posadil se. Peněz už se nedočkal. Během chvilky byl bez jakéhokoli odporu zatčen přivolanými policisty.

„Je mi to všechno hrozně líto. Omlouvám se všem a nikdy bych už to neudělal," říkal včera Musil se slzami v očích před Okresním soudem v Jihlavě. Na státního zástupce udělal Musil svým kajícným přístupem dojem, a  tak pro něj v závěrečné řeči navrhl podmínku. Soudce Zdeněk Chalupa řekl, že přepadení banky se zbraní je nejhorší trestný čin, jaký se před okresními soudy projednává, ale vzhledem k doznání, bezúhonnosti a projevené lítosti lze ještě Josefu Musilovi uložit výchovný trest.

Přestože mu za přepadení banky hrozilo dva až deset let vězení, odešel Musil s trestem na dva a půl roku podmínečně odloženým na pět let. Rozsudek je pravomocný, protože obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání.

Policisté z Havlíčkova Brodu stále pátrají po muži a ženě, kteří v úterý přepadli pobočku GE Money Bank v Havlíčkově Brodě. Pokladní lupičům vydala větší obnos peněz a ti poté z banky utekli. Při přepadení nebyl nikdo zraněn.

V loňském roce přepadl v Brodě muž s granátem pobočku ČSOB. Lupiče zpacifikoval odvážný svědek, který šel náhodou kolem. Tento lupič má zřejmě na svědomí zhruba dvě desítky přepadení především v Praze. Případ stále vyšetřují kriminalisté v Praze.