Jsou o tom přesvědčeni bývalí spolužáci z jihlavské střední školy i učitelé a profesoři, s nimiž Deník během toho týdne mluvil. Lucie K. podle nich byla v jiném stavu už před loňským maturitním plesem. Podezření školy bylo natolik vážné, že se vedení tehdy obrátilo i na rodiče dívky.

„Všichni si myslíme, že už byla těhotná v loňském roce. Je to vidět i na fotkách z maturitního plesu, který byl loni v lednu. Rodiče tehdy řekli, že o těhotenství dcery nic neví a  nemyslí si, že by byla v jiném stavu," řekl Deníku jeden z kantorů. Zveřejnit své jméno nechtěl, protože jde podle něj o citlivý případ, který může mít další pokračování. Se zveřejněním jména nesouhlasili ani další respondenti, kterých se Deník na Lucii ptal. Redakce ale jejich jména zná a žádost o anonymitu v tomto případě respektuje.

„Určitě musela být těhotná už loni. Nosila volné a vytahané věci. Bylo na ní vidět, že jí roste bříško. Vypadalo to, že se snaží těhotenství skrývat," svěřila se jedna ze studentek a kamarádek. Totéž si myslí i ostatní spolužáci a učitelé.

Mrtvolka v tašce

Připomeňme, že Lucii K. kriminalisté obvinili z toho, že letos v dubnu porodila doma v koupelně zdravou holčičku, kterou zavraždila a dala do igelitové tašky. S bývalým partnerem pak mrtvolku odhodili u rybníku Drátovec v Havlíčkově Brodě, kde ji 12. dubna našel náhodný chodec. Lucii K. kriminalisté zatkli 8. listopadu v Humpolci. Bývalého přítele z ničeho neobvinili, protože se jim nepodařilo prokázat, že by se na vraždě podílel. Lucie K. příteli navíc údajně řekla, že se dítě narodilo mrtvé.

Nyní ale vycházejí najevo podivné okolnosti. Podle informací Deníku kriminalisté prověřují, jestli Lucie K. nebyla těhotná už dříve a dítěte se nezbavila podobným způsobem jako letos. Asi dva dny poté, co kriminalisté zveřejnili, že se jim podařilo případ mrtvého novorozence objasnit, dostali další tip.

Bývalí studenti policii upozornili na to, že Lucie byla těhotná už loni. Jako jeden z důkazů měli policii poskytnout fotografie Lucie K. z loňského maturitního plesu.

„Nemohu komentovat konkrétní podněty, jaké dostáváme. Případ nadále vyšetřujeme," uvedl krajský kriminalista Pavel Kubiš.

Pokud byla skutečně Lucie K. těhotná už loni, co s dítětem udělala? V té době nikdo neodložil novorozence do babyboxu v havlíčkobrodské nemocnici. Policie ani nezveřejnila, že se nějaká mrtvolka dítěte našla. Pokud by žena potratila, musela by vyhledat lékařskou pomoc.

Jenže Lucie K. podle vyjádření policie žádného gynekologa nenavštěvovala. Kriminalista Pavel Kubiš včera řekl, že z obecného pohledu může být člověk obviněn z vraždy, i když se nenajde tělo oběti. Nechtěl ale říci, zda na nějakém konkrétním místě pátrali po dalším mrtvém novorozenci.

Je zvláštní, že když byl tento týden redaktor Deníku zjišťovat informace k Lucii K. přímo ve škole, tak se od vedení školy dozvěděl, že za nimi dosud kriminalisté nebyli. Proč, když dostali, tak závažný podnět? Je totiž možné, že ihned poté, co podnět dostali, tak Lucii vyslechli a sama jim podezřelé okolnosti vysvětlila, a návštěva školy je pro kriminalisty už jenom formalitou.

„Čekal jsem, že policie přijde, ale dosud tu nebyli," řekl jeden z kantorů Deníku. Kriminalista Pavel Kubiš k tomu včera řekl, že mají v plánu do školy zajít. Na kolik jsou poznatky okolí pro kriminalisty závažné, je zatím záhadou.

Lucie K. byla loni ve čtvrtém ročníku. Nakonec ale neodmaturovala. Co bylo příčinou, není jasné. Lucie totiž do školy nechodila pravidelně. Mohlo to být i neplánované těhotenství. Lucie K. se podle kamarádů snažila své těhotenství všemožně zakrývat. To, že byla letos těhotná, jistě nevěděl ani její bývalý přítel Václav D. „Tušil jsem to," řekl před časem Václav D. Deník se snažil s bývalým přítelem zkontaktovat i v tomto týdnu, ale marně.

O těhotenství dívky neměli tušení ani rodiče. „Nic o tom nevím," řekla včera matka a dál se o dceři nechtěla bavit.

Dvě těhotenství ve školní lavici?

Reportér Deníku včera mluvil s učitelkou, která je přesvědčena, že dívka byla na škole těhotná dokonce dvakrát. „Všimla jsem si jí už ve třetím ročníku. Jsem také matka a poznám, když je žena v jiném stavu. Je to divné, ale popsala bych to tak, že jsem si všimla, že je těhotná, a pak najednou nebyla. Totéž se opakovalo ve čtvrtém ročníku," svěřila se jedna z profesorek školy, která tyto okolnosti ještě konzultovala se svými kolegy a při včerejším rozhovoru si vzpomněla na další detaily: „Všichni se jí tehdy na to báli zeptat. Tak jsem to udělal já, ale neodpověděla mi na to. Řekla, že spěchá, a bylo to. Vzpomínám si na to, že někomu tehdy měla říct, že tloustne, protože jí přítel dobře vyváří," uvedla dívčina někdejší učitelka.

Svědectví učitelky o dvojím těhotenství by mohlo znamenat šokující zjištění, že Lucie K. byla těhotná celkem třikrát, ale kromě jednoho dítěte, které podle policie zavraždila, další nemá.

Lékař nic nezjistí

Podle gynekologů, které Deník oslovil, je nemožné zjistit, kolikrát žena rodila. Psychiatr a soudní znalec Josef Svatoň se domnívá, že Lucie K. mohla vraždu dítěte dopředu plánovat. „Skrývání těhotenství tomu nasvědčuje," podotkl Josef Svatoň. Co bylo motivem vraždy, je zatím záhadou. Lucie K. čin nějak zdůvodnila, ale kriminalisté to odmítají komentovat.

„Svědčí to o nějaké poruše osobnosti. Podobné činy většinou páchají ženy, které pochází ze sociálně slabého prostředí," řekl havlíčkobrodský psycholog Jaroslav Slabý. Jenže Lucie K. studovala střední školu a pochází z bezproblémové rodiny.

Kriminalista Pavel Kubiš včera Deníku řekl, že v případu nedošlo k žádnému posunu. Lucii K. zatím nebylo rozšířeno obvinění o žádný další trestný čin.