Mladé ženě hrozí za dvojnásobný zločin vraždy na nezletilém dítěti patnáct až dvacet let vězení, případně výjimečný trest, včetně doživotí.

Lucii K. kriminalisté poprvé obvinili loni v listopadu poté, co se přiznala, že v dubnu téhož roku doma v koupelně porodila zdravou holčičku a krátce nato ji zavraždila. Příteli řekla, že se dítě narodilo mrtvé. Tělíčko dali do igelitové tašky a pohodili u rybníka Drátovec v Havlíčkově Brodě. Otřesný nález objevil náhodný kolemjdoucí.

Kriminalistům se matku zavražděného dítěte podařilo vypátrat po několika měsících a opakovaných výzvách v médiích. K činu se žena přiznala.

Kriminalisté ale měli podezření, že Lucie K. mohla vraždit už o rok dříve. Podle různých svědectví kamarádů a učitelů ze střední školy byla Lucie K. těhotná i v roce 2012. Dokládá to i fotografie z maturitního plesu z ledna 2012, na níž je těhotenství Lucie K. viditelné.

Letos v polovině února se Lucie K. kriminalistům nakonec k těhotenství i k další vraždě přiznala.

„Obviněná žena uvedla, že v březnu 2012 na autobusových záchodcích v Jihlavě porodila živou holčičku, kterou zabalila do deky, schovala ji pod bundu a obešla s ní kus Jihlavy až k silničnímu přivaděči na Havlíčkův Brod. Tam holčičku odložila do křoví a odešla. Druhý den se vrátila, ale holčička už byla mrtvá. Tělíčko vzala do batohu a odvezla do Havlíčkova Brodu, kde ho odložila pod schodiště jednoho bytového domu. Tam už dítě nechala," popsal kriminalista Pavel Kubiš.

Obě těhotenství Lucie K. pečlivě skrývala a nechodila k žádnému lékaři. Ničeho si nevšiml ani její přítel. Motiv činu je zatím nejasný a zůstává předmětem vyšetřování. Lucie K. údajně policii řekla, že tak jednala v souvislosti s jejím tehdejším životem.

Záhadou zůstává i to, proč po porodu nedala obě děti do babyboxu, který je v nemocnicích jak v Jihlavě, tak v Havlíčkově Brodě. Vyloučeno ani není to, že podruhé vraždila, protože jí první čin prošel. Tělíčko první narozené holčičky z března 2012 se totiž nikdy nenašlo. Lucie K. mrtvolku odnesla do bytového domu v Havlíčkově Brodě, k němuž měla údajně osobní vztah. Pod schody tašku zanechala, protože ji k činu údajně dohnala situace.

„Jeden z nájemníků po nějaké době našel v domě zapáchající igelitový pytel, který vzal a vyhodil, aniž by se podíval dovnitř," vysvětlil Pavel Kubiš.

Nyní už lze jen spekulovat o tom, že pokud by se tehdy tělíčko našlo, zda by nemuselo k druhé vraždě dojít. Lucie K. se k první vraždě přiznala opakovaně i při výslechu za účasti obhájce. Prvotní přiznání napsala do dopisu. Tehdy ale uváděla, že dítě odložila na lavičku v parku. To ale nebyla pravda. Lucie K. podstoupila i výslech na detektoru lži.

Těhotenství si někteří všimli

Podrobnou reportáž o tom, že Lucie K. byla těhotná už dříve, přinesl Deník jako první loni na konci listopadu. Kamarádi i učitelé byli tehdy o jejím těhotenství přesvědčeni.

„Všimla jsem si jí už ve třetím ročníku. Jsem také matka a poznám, když je žena v jiném stavu. Je to divné, ale popsala bych to tak, že jsem si všimla, že je těhotná a pak najednou nebyla. Totéž se opakovalo ve čtvrtém ročníku," svěřila se jedna z učitelek školy. Pedagožka si vzpomněla i na další detaily: „Všichni se jí tehdy na to báli zeptat. Tak jsem to udělala já, ale neodpověděla mi na to. Řekla, že spěchá, a bylo to. Vzpomínám si, že někomu tehdy měla říct, že tloustne, protože jí přítel dobře vyváří," uvedla učitelka.

Ředitel střední školy Roman Vítů tehdy řekl, že problém řešili i s rodiči dívky, ale ti o ničem nevěděli. „Je to smutný a tragický příběh. Vzpomínám si, že ve druhém a třetím ročníku to bylo ještě dobré, ale v dalších dvou narůstala absence," reagoval včera Roman Vítů.

Lucie K. nakonec školu nedostudovala. V době studií a prvního porodu bydlela v Havlíčkově Brodě. Po druhém činu v dubnu 2013 se rozešla s přítelem a odstěhovala se do Humpolce, kde si našla jinou známost. Lucie K. je ve vazbě od 8. listopadu 2013.

Pro krajské kriminalisty v Jihlavě jde o vůbec první případ, kdy dokazují vraždu, aniž by měli k dispozici tělo oběti. Kriminalisté nyní oba případy spojí v jeden. Ke Krajskému soudu v Hradci Králové by se mohla kauza dostat za několik měsíců.