Ten má podle obžaloby na svědomí zapálení auta před domem své bývalé přítelkyně v Brtnici na Jihlavsku.

Vůz byl tehdy zaparkovaný jen několik centimetrů od zdi domu pod okny do kuchyně. Soud nakonec dospěl k názoru, že šlo o pokus o vraždu více lidí, a Lichtenberga loni v květnu poslal na dvacet let do vězení. Podle soudu totiž bylo pouze otázkou štěstí, že oheň nepřeskočil na dům, kde v té době spalo šest lidí včetně dvou dětí.

Šestnáctkrát odsouzený Lichtenberg byl po rozsudku v šoku. Tak přísný trest nečekal. Kritikou soudu tehdy nešetřil ani obhájce Lichtenberga.

„Můj klient nepopírá, že auto zapálil, ale aby byl odsouzen za pokus o vraždu, je podle mne zvrácené. Čekal jsem spíše, že soud změní právní kvalifikaci a vynese mnohem mírnější trest," uvedl Tomáš Sedláček.

V závěrečné řeči obhájce navrhoval, aby soud Lichtenberga obžaloby z pokusu o vraždu zprostil a čin překvalifikoval na poškozování cizí věci. Podle soudu ale obžalovaný jednal v nepřímém úmyslu. Obžalovaný se proti dvacetiletému trestu ihned po rozsudku odvolal.

Případem se zabýval vrchní soud v Olomouci a ten případ vrátil k novému projednání do Brna. Nelíbí se mu zvolená právní kvalifikace – pokus o vraždu více lidí. Podle odvolacího soudu by se spíš mohlo jednat o obecné ohrožení.

Krajský soud v Brně bude muset znovu vyslechnout několik svědků, které navrhla obhajoba a poté znovu posoudit nashromážděné důkazy. Navíc se musí držet právním názorem Vrchního soudu v Olomouci. Není tedy vyloučeno, že krajský soud může vynést úplně jiný verdikt než původně, a dvacetiletý trest zmírnit. Za obecné ohrožení by Lichtenbergovi hrozil trest od osmi do dvanácti let. Soud ale může také dojít ke stejnému rozhodnutí jako loni v květnu. Projednávání je naplánováno na září.

Robert Lichtenberg auto zapálil v březnu 2014. Lichtenberg neunesl to, že se s ním poškozená žena rozešla. Zjistila totiž, že jí ukradl nějaké věci a ty poté prodal.

PĚT LITRŮ HOŘLAVINY

Do Brtnice tehdy Lichtenberg přijel s pětilitrovým kanystrem, v němž měl směs benzinu a nafty. V noci pak auto polil, kanystr položil na střechu vozu a zapálil u něj kapesníčky. Auto se během chvilky ocitlo v plamenech. Lichtenberg z místa odjel, aniž by se oheň jakkoli pokusil uhasit.

„Nebýt sousedky, která si hořícího auta včas všimla a zavolala na tísňovou linku, mohly být následky daleko tragičtější," upozornil v závěrečné řeči loni v květnu žalobce Jiří Morava.

Robert Lichtenberg je v současné době ve výkonu trestu. Odpykává si tři roky za zpronevěry. Půjčoval si auta, která nevracel, a navíc z nich kradl součástky. Od ledna do března 2014 se ubytoval ve třech hotelích v Jihlavě a v Humpolci. Ani jednou nezaplatil a z hotelových pokojů si ve dvou případech dokonce odnesl televizory a prodal je. Bylo to v době, kdy se snažil kontaktovat bývalou přítelkyni a přimět ji, aby se k němu vrátila.