Za zvlášť závažný zločin loupeže, za krádež a odcizení platební karty hrozilo muži až deset let vězení. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou muže poslal rovnou do vězení. Nepomohlo mu ani odvolání ke krajskému soudu. „Odvolání obžalovaného bylo zamítnuto jako nedůvodné,“ informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Muž nejprve své sestře ukradl 25. srpna loňského roku její dvě platební karty. Téhož dne se pokusil učinit několik výběrů. Podařilo se mu vybrat šest tisíc korun. Další peníze mu bankomat odmítl vydat kvůli chybně zadaným PIN kódům. Na kartu si alespoň nakoupil zboží za tři sta korun.

O dva dny později se pokusil nadvakrát vybrat jedenáct tisíc korun, ale opět měl špatný PIN. Tentýž den pak s kumpánem přišli do volně přístupného areálu v Bystřici nad Pernštejnem, kde v šatnách pracovníků ukradli dvě krabičky cigaret za zhruba 276 korun. „Krádeže se dopustil, přestože byl v únoru 2021 žďárským soudem potrestán za krádež na osmnáct měsíců s podmínkou na třicet měsíců,“ píše se v obžalobě.

Navíc 4. září před sedmou hodinou ráno si počkal na muže, po němž požadoval vrácení dvou stokorun, což měl být dluh z jejich předchozí společné trestné činnosti. Dočkal se ale odmítnutí. Obžalovaný s dalším kumpánem svou oběť sledovali až na autobusové nádraží. Byl neodbytný. Když muž vyšel z nádraží, vytáhl na něj obžalovaný nůž se slovy: „Děj mně ty prachy, nebo tě kuchnu.“

K tomu vyhrožoval, že muži vezme mobil a peněženku. Jenže pak se na scéně objevila náhodná chodkyně se dvěma malými dětmi. Když si toho obžalovaný všiml, schoval nůž do kapsy a s kumpánem odešli.

Soud nakonec násilníka poslal do vězení na dva roky. Tresty si měl odpykat ve věznici s ostrahou. Své sestře musí zaplatit náhradu škody přes šest tisíc korun a poškozenému, kterého přepadl na autobusovém nádraží, musí podle rozhodnutí soudu vyplatit nemajetkovou újmu deset tisíc korun. Rozsudek je pravomocný. Muž ale musí počítat s tím, že mu soudy ke dvěma letům vězení mohou ještě přidat dalších osmnáct měsíců z předchozí podmínky.