„Kradli od podzimu minulého roku, osudnou se jim stala třináctá krádež, při které je zadrželi policisté," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Dvojici zlodějů chytili policisté přímo při činu minulé úterý nedaleko Malčína na Světelsku. „Při kontrole garáže u chalupy zjistili, že vykazuje známky násilného vniknutí. Garáž měla poškozené okno a vrata, na pozemku před ní byly nashromážděné věci," popsala Kroutilová.
Před garáží podle ní bylo vyskládáno nářadí, sekačka, vysavač listí, drtič větví a v otevřených vratech garáže byla štípačka a ponorné čerpadlo. „Policisté zakročili a zadrželi dva muže ve věku sedmapadesát a jednačtyřicet let. Převezli je na oddělení policie a umístili je do policejních cel," uvedla mluvčí.

Nedaleko od vykradené chalupy našli policisté odstavené auto, věci za více než sto patnáct tisíc korun si následně převzal zpět jejich majitel. Tomu však vznikla na poškozeném domě asi pětašedesátitisícová škoda.

Prověřování případu převzali kriminalisté z Havlíčkova Brodu. Ti zjistili, že zadržení muži jsou za celou sérií krádeží zejména v Havlíčkově Brodě, ve vesnicích v okolí města a na Světelsku. „Dále kriminalisté zjistili, že při některých vloupáních měli zadržení muži ještě jednoho komplice. Jednačtyřicetiletého muže z Havlíčkobrodska vypátrali a předvedli na oddělení policie k výslechu," popsala Kroutilová.

„V Havlíčkově Brodě jsme prohlédli byt a sklep jednoho ze zadržených," řekla zástupkyně vedoucího havlíčkobrodského oddělení obecné kriminality Hana Adámková. Kriminalisté podle ní našli a věci, které zřejmě pocházejí z krádeží a také zlodějské náčiní.

„Všichni tři muži byli obviněni ze spáchání pokračujících přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci," řekl David Spilka, zástupce vedoucího brodského územního odboru policie.

Dva z obviněných mužů jsou podle Kroutilové opakovaně soudně trestaní recidivisté, mladší z nich byl z vězení propuštěn na konci loňského roku. „Na oba muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Soud na záozhodl o vzetí sedmapadesátiletého a jednačtyřicetiletého muže do vazby, policisté je následně eskortovali do věznice. Třetí obviněný muž je stíhán na svobodě," doplnila policejní mluvčí.