Pro dobrotu na žebrotu. To si už několik let říkají zoufalí manželé v důchodu z Luk nad Jihlavou. V listopadu 2010 se slitovali nad nyní pětatřicetiletou Radkou Neuwirthovou z Kostelce u Jihlavy a vzali ji do podnájmu se dvěma malými dětmi.

Žena se jim odvděčila tím, že je připravila o desítky tisíc korun, a nad jejich domem se kvůli dluhům u úvěrových společností vznáší hrozba exekuce. Případ hyenismu začal v pondělí projednávat Okresní soud v Jihlavě. „To, že jsme ji vzali do pronájmu, byla největší chyba v životě. Už bych to nikdy neudělal a neohlížel se ani na děti. Radši bych je všechny nechal zmrzat na ulici. Jenom nás okrádala," konstatoval v pondělí u Okresního soudu v Jihlavě rozčílený důchodce z Luk nad Jihlavou. „Varovali nás před ní, ale bylo nám líto těch dětí. Ze začátku byla hodná, ale nikdy bych nevěřila, že může být tak zlá," plakala u soudu manželka.

Manželé v té době netušili, že Neuwirthová byla už v roce 2010 za podvod odsouzena, a i poté vyhledávala příležitost, jak se dostat k penězům co nejsnadněji. Když začala bydlet u manželského páru v Lukách, chovala se jako spořádaný nájemník. Jenže asi po třech měsících přestala platit nájem. „Tvrdila, že na něj nemá peníze, a tak nám chodila uklízet a jinak pomáhat," popsal poškozený muž.

Jenže to byla další chyba, protože Neuwirthová podle obžaloby zneužila důvěry obou důchodců a postupně je připravila o několik desítek tisíc korun. Mimo jiné se měla zmocnit úvěrové karty na pětatřicet tisíc korun. Kartu aktivovala a vybrala z ní všechny peníze.

Nákupy na kartu

Manželé nájemnici důvěřovali natolik, že jí občas svěřili platební kartu od jejich účtu, z něhož Neuwirthová mohla vybírat peníze pro oba manžele, ale tajně i pro svou potřebu. Na kartu nakupovala v různých obchodech. Podle obžaloby se zmocnila i osobních dokladů důchodkyně, které zneužila k uzavření několika úvěrových smluv od různých finančních společností.

Smlouvy přitom zavřela na jméno penzistky. „Připravila nás asi o šedesát tisíc korun," řekl poškozený důchodce. Kromě toho vyšlo najevo, že Neuwirthová neplatila zálohu na elektřinu, jak byla s majiteli bytu domluvena. Šokovaným manželům začaly chodit upomínky kvůli neuhrazeným splátkám.

Neuwirthová se neštítila zajít na pobočku banky, u níž měli manželé úvěr, a vyplnit jednorázový platební příkaz na převod pěti tisíc korun z účtu manželů na účet své dcery. Podpis na platebním příkazu zfalšovala a hodila do boxu v bance. Peníze banka skutečně převedla. Když vyšel podvod najevo, banka peníze zase vrátila. Totéž zkusila Neuwirthová ještě dvakrát, ale neúspěšně, kvůli špatnému podpisu.

Hrozba exekuce

Radka Neuwirthová se v pondělí u soudu hájila tím, že manželé v té době nadměrně pili alkohol a o sjednání úvěru jí sami požádali. Přiznala, že vybírala peníze z karty manželů, ale bylo to vždy na jejich přání a peníze jim vždy předala do ruky. Další uzavření smluv popřela. O převodech jednorázových platebních příkazů tvrdila, že šlo ze strany manželů o půjčku. Už ale nedokázala vysvětlit, proč by důchodci měli posílat peníze její dceři.

Poškození důchodci u soudu jednoznačně popřeli, že by nějaké peníze někomu posílali a že by si brali jakýkoli úvěr, protože na chod domácnosti měli dostatek svých peněz.

Manželé dnes musejí čekat na to, jak dopadne soud, protože jedině odsuzující rozsudek nad Neuwirthovou může zastavit exekutory od toho, aby jim kvůli dluhům, za které nemohou, vzali dům. Rozsudek padne ve středu. Radce Neuwirthové, která je podezřelá z dalších podvodů, hrozí tři až osm let vězení. Státní zástupce jí v závěrečné řeči navrhl čtyři až pět let nepodmíněně.