Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpanikařil jsem, řekl soudu Pikla

Havlíčkův Brod: Návrh na podmíněný trest odnětí svobody a zákaz činnosti, v obou případech minimálně na tři roky, padl včera u havlíčkobrodského okresního soudu ve věci Jozefa Pikly, jednatele společnosti Tepelná a realitní služba Chotěboř. V pátek soud rozhodl, že Jozefa Piklu potrestá deseti měsíci odnětí svobody s dvouletou podmínkou a pokutou 50 tisíc korun.

15.3.2013 AKTUALIZOVÁNO 15.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Je obžalovaný z toho, že měl v říjnu loňského roku převzít pětatřicetitisícový úplatek.

Sedmačtyřicetiletý Pikla se kromě své funkce v Tepelné a realitní službě Chotěboř aktivně angažoval také u tamního pěveckého sboru Doubravan. „Právě pro něj jsem se loni snažil získat řadu sponzorských darů," uvedl obžalovaný.

Peníze měly zafinancovat významné akce u příležitosti výročí sboru. Kromě jiného i pětatřicet tisíc, o které si řekl zástupci firmy Duko Hlinsko Milanu Dubskému. Ten s Piklou jednal v rámci zakázky na rekonstrukci kotlů, kterou Duko Hlinsko pro Tepelnou a realitní realizovalo.

Podle Dubského ho obžalovaný Pikla při zářijovém jednání opravdu o peníze požádal. Nejednalo se však o regulérní sponzorský dar, ale o částku, kterou chtěl pro sebe. „Na růžek papíru napsal: třicet pět tisíc pro mě," uvedl svědek Dubský.

Policejní odposlech

Protože se ale nechtěl dopustit žádné trestné činnosti a zároveň se bál, že když nezaplatí, tak mu Pikla zakázku ještě pořádně znepříjemní, rozhodl se obrátit s celou záležitostí na policii. Ta Piklu nechala prostřednictvím Dubského odposlouchávat a po plánovaném předání peněz ho vloni 4. října zatkla. Pětatřicet tisíc, které Dubskému poskytla sama policie, bylo po dvou hodinách nalezeno za mřížkou v kuchyni objektu společnosti.

Pikla se u soudu bránil tím, že se mu celé předání peněz, které považoval za sponzorský dar, nezdálo, a tak zpanikařil. Žádost o peníze, se kterou se obrátil na Dubského, prý považoval za regulérní.

„V minulosti jsem oslovil hodně fyzických a právnických osob s tím, aby našemu sboru nějak přispěly. Loni jsme měli výročí, a tak jsem peníze sháněl s největším úsilím. Proto jsem při jednáních oslovil i Milana Dubského a naznačil mu, že bych si představoval částku okolo 30 tisíc," uvedl. Své podivné chování, kdy peníze schoval, vysvětlil špatnou předtuchou.

Špatný pocit

„Při dalším jednání jsem měl pocit, že mě Dubský nahrává. Po projednání technických detailů vytáhl na stůl peníze a odešel. Ležely na stole a já jsem znejistěl. Z celého jednání jsem měl špatný pocit, a tak jsem nakonec zpanikařil a peníze schoval za mřížku v kuchyni," hájil se obžalovaný.

Na otázku státní zástupkyně, proč nechal policii po penězích dvě hodiny pátrat, aniž by ji řekl, kde jsou, odpověděl, že se zachoval přesně tak, jak byl policií poučen a s dalšími kroky čekal na svoji právní zástupkyni.

Předání peněz od Dubského prý na zakázku, kterou Duko Hlinsko ve výběrovém řízení vyhrálo, nemohlo mít žádný vliv. Dílo už totiž bylo fyzicky předáno.

Dubský připustil, že s cenou zakázky se již hýbat nedalo. Pikla mu prý ale práci mohl znepříjemnit kupříkladu na reklamacích.

„Třeba, kdyby se denně hlásila porucha, tak bych tam každý den posílal servisáka a 35 tisíc projezdil raz dva. Problémy ale mohl dělat i jinak," uvedl jako příklad.

Jako svědkyně vypovídala kromě jiných i Piklova manželka, která uvedla, že její manžel opravdu sponzorské dary sháněl. O konkrétních částkách a dárcích s ní ale nemluvil. O tom, že by částka 35 tisíc měla být určena pro sbor, nevěděla ani účetní spolku Doubravan.

Výpověď Dubského naopak jasně potvrdil další svědek, policista Kaplan, na něhož se Dubský obrátil s prosbou o radu, jak se má v této věci zachovat.

Autor: Redakce

15.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení