Bouře Sabine řádila v Česku od nedělní noci a komplikovala životy statisícům lidí. V pondělí se kvůli silnému větru ocitlo bez elektrické energie přes 300 tisíc odběratelů. Energetické společnosti ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav, který trval až do úterních odpoledních hodin, kdy se podařilo obnovit dodávku energie do většiny domácností.

Jedinou obětí vichřice se stal řidič osobního vozu u Nové Vsi na Sokolovsku, který kvůli pádu stromu prorazil svodidla a sjel ze srázu.

Právě popadané stromy byly nejčastějšími důvody k výjezdu hasičů, kteří si jen během pondělí připsali více než pět tisíc zásahů, tedy třicetinásobek běžného průměru. „Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví, ať už na komunikace, železnici, auta, domy nebo dráty elektrického vedení, také spolupracovali s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňování billboardy, cedule nebo poutače," potvrdila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Podívejte se, kde a jakou zkázu Sabine způsobila. Po klinutí na fotorafii se dostanete do jednotlivých galerií:

Komplikace v dopravě

Polámané či vyvrácené stromy komplikovaly také dopravu na železnici. Provoz musel být přerušen na více než 130 tratích napříč Českem a některá místa se podařilo zprůjezdnit teprve v nočních úterních hodinách. Zrušeny byly také některé vlakové spoje na trase Praha - Berlín.

Potíže se nevyhnuly ani řidičům na českých dálnicích. Padající stromy přerušily provoz například na dálnici D3 u Soběslavi na Táborsku či na devátém kilometru dálnice D4 ve směru na Příbram. Na dálnici D10 zase vlivem silného větru havaroval kamion.

Bouře Sabine v Evropě:

Kvůli vichřici do Česka nedorazily ani některé letecké spoje, které měly přistát na pražském Letišti Václava Havla. Zrušeno bylo jedenáct odletů z Německa, Švýcarska, Velké Británie, Nizozemska a Srbska.