Mírně klesl podíl pozitivně testovaných na počtu preventivně prováděných testů na koronavirus, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů. Oproti předchozímu čtvrtku se snížil podíl pozitivních u preventivního testování z 0,64 na 0,58 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních od předchozího čtvrtku z 11,8 na 11,1 procenta.

Stoupl naopak podíl potvrzených případů covidu-19 u diagnostické indikace, kdy jsou ale již testováni třeba lidé vykazující příznaky, a to z 24,8 na 27,7 procenta. Počet testovaných byl oproti minulému týdnu ve čtvrtek asi o desetinu nižší. Provedeno bylo zhruba 172 tisíc testů, většinou antigenních.

Se zpomalováním šíření nákazy klesají i počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19.

Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tedy vyšší, ale i ty již v posledních dnech klesají. Podle údajů ministerstva bylo na začátku minulého týdne volných třeba jen 23 procent standardních lůžek s kyslíkem, zatímco k dnešnímu ránu jich bylo volných už 27 procent. Velmi nízká je nadále kapacita lůžek s plicní ventilací, volných je jich nyní jen 16 procent.

Od loňského března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už přibližně 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26 765 lidí s covidem-19.

Hodnota PES je na 55 bodech

Hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19 v Česku, se dnes dále držel na 55 bodech. To odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

Dnes se ve srovnání s předchozím dnem mírně snížilo tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci, ze zhruba 0,86 na 0,85. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží soustavně už od 8. března.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených byl v posledních dnech zaznamenán na Děčínsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo přes 523 případů covidu-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.