Předchozí
1 z 5
Další

Pro některé děti je hasič vzorem

V současné době je na Havlíčkobrodsku celkem 184 dobrovolných hasičských sborů z toho 57 sborů se věnuje dětem a mládeži. Na první pohled to není nijak vysoké číslo. Řeknete si, že těch sborů které se věnují dětem, by mohla být i polovina. Ale je potřeba si uvědomit, že ti, kteří si práci s dětmi vzali zasvé, to dělají ve volném čase a zcela zadarmo, na úkor vlastního soukromí.

Foto:Deník/Štěpánka SaadouniZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Je potěšující, že v poslední době přibývá mezi dětmi a mládeží zájemců o hasičský sport. Největší zájem je mezi dětmi do patnácti let. Nicméně i později se některým hasičským sborům daří udržet zájem dorostenců, kteří se v hasičském sportu najdou. Dorostenci dostanou pak možnost uplatnění v hasičském sboru mezi dospělými, nebo se dokonce stanou vedoucími nějakého dětského oddílu

Foto:Deník/Štěpánka SaadouniZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Je hodně důležitý hlavně příklad v rodině. Jsem dlouholetou členkou sboru dobrovolných hasičů v Uhelné Příbrami, hasičskou uniformu oblékla nakonec i moje dcera. Pro některé děti hasič vzorem. Vidí v tom i kus dobrodružství. Chtějí mít jednou uniformu, jako ti dospělí, chtějí být hrdinou při hašení požáru,“ podotkla Smutná. Hasičský sport dětem hlavně v obcích, kde je nedostatek kulturního a společenského vyžití, nabízí celoroční aktivitu a zábavu.

Foto:Deník/Štěpánka SaadouniZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

A ta zábava je navíc přístupná všem dětem bez ohledu na sociální zázemí rodiny. Na rozdíl třeba od hokeje, kdy se jen investice do výzbroje malého hokejisty počítají na desítky tisíc korun, takže na takovou zábavu rodiny prostě nemají peníze. Hasičské sbory, které pracují s dětmi mají možnost na činnost také získat dotace, město nebo obec přispívá hasičům na vybavení a výzbroj, včetně uniforem.

Foto:Deník/Štěpánka SaadouniZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Kromě toho činnost mladých hasičů se neomezuje čistě jen na hasičský sport ale přejímá některé prvky třeba od skautů nebo od Sokola. Děti se učí v kroužku první pomoc, topografii, vázání uzlů, učí se pohybovat v přírodě, jezdí na výlety, pořádají letní tábory. Starší se učí pomáhat mladším a slabším. Takže v hasičském kroužku najde svoje místo jak dětí sportovně zdatné a rychlé, tak i takové, jehož silnou stránkou je spíš logické myšlení.

Foto:Deník/Štěpánka SaadouniZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni