11. srpen 2002: Naléhavé varování

Radost z toho, že hladiny řek v předchozích dnech začaly klesat, přestává v neděli 11. srpna působit. I zbylé třetí stupně povodňové aktivity už jsou sice odvolávány, jenže v jižních Čechách začíná opět pršet. A nejen to. Meteorologové varují, že bude ještě hůř.

Zdroj: Deník

Podle předpovědi mají lidé opět počítat s prudkými lijáky, které má navíc doprovázet silný vítr, který může lámat stromy. Meteorologové také varují, že další přeháňky opět zvednou hladiny řek.

Kritická má být situaci na Vltavě i Labi. Města na jejich tocích se začínají připravovat na další příchod velké vody. „Českobudějovický magistrát již zahájil preventivní protipovodňová opatření. Pracovníci města začali kolem Vltavy stavět protipovodňové stěny z pytlů s pískem. Stěna je zatím dlouhá asi dva kilometry,“ informovali o nedělním dění reportéři dobového vydání Zemských novin.

V Praze mezitím hladina Vltavy nadále klesá. Mluvčí magistrátu tvrdí, že povodňová komise je v pohotovosti, ale není důvod k nervozitě. Vodohospodáři však vzhledem k předpovědi začínají z nádrží upouštět ještě více vody, a vypadá to, že na Prahu se valí stoletá voda.

Šest obětí

Počet obětí dosavadních záplav stoupá na číslo šest. Voda vydává v neděli šesté tělo - muže z Blanska, jehož auto ve čtvrtek smetla povodňová vlna, když přejížděl most nad Malší v Kaplici. Červené auto nacházejí potápěči na dně Malše, mužovo tělo se objevuje na hladině dva kilometry pod Žďárem.

Kromě České republiky je povodňová situace kritická také v sousedních zemích. V noci na neděli Německo bičují další přívalové deště a povodně tam mají první oběť - záchranáře, kterého zavalil strom. V Rakousku se lidé vzpamatovávají z ničivé povodně, která v Dolním Rakousku připravila stovky lidí o domovy. Oběti na životech ale tato země zatím nehlásí. V maďarské Budapešti se připravují na to, že tam Dunaj může vystoupat na historické maximum.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 10. srpna a lidé odklízeli škody