Franklinová zemřela v roce 2018 a nejvíce se proslavila svým obrovský repertoárem R&B a gospelových hitů, ale z jejího FBI spisu vyplývá, že její možné spojení, ať už skutečné či domnělé, s komunistickými a černošskými osvobozeneckými organizacemi bylo podle CNN pravidelným předmětem zájmu federálních agentů více, než její tvorba.

Aretha Franklin
Geniální Aretha Franklinová by svým zpěvem obrátila neznaboha na víru

Ačkoli jsou dokumenty redigovány, agenti a vyšetřovatelé zřejmě dospěli k závěru, že navzdory rozsáhlému sledování není důvod k obavám. Ve spisu jsou také popsány výhrůžky smrtí a pokus o vydírání, které byly namířeny proti zpěvačce, stejně jako žaloba za porušení autorských práv.

Mravenčí práce novinářky

Tisková kancelář FBI nemá, podle svých slov, k téměř tří set stránkovému spisu žádné další informace. Zakladatelka Courage News, Jenn Dizeová, uvedla, že záznamy získala na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Novinářka požádala o dokumenty v roce 2018, uvedla ve čtvrtek na Twitteru.

Jeden z dokumentů, opatřený razítkem ze září 1976, obsahuje několik chabě podložených obvinění proti Franklinové, mimo jiné tyto:

  • článek v „komunistických novinách“ z roku 1972, v němž se uvádí, že Franklinová vystoupila na koncertě uspořádaném skupinou napojenou na komunistickou stranu, která shromažďovala finanční prostředky na osvobození Angely Davisové, politické aktivistky, která v té době v Kalifornii čelila obvinění z vraždy a únosu;
  • důvěrný zdroj, který později v témže roce označil Franklinovou za „osobu spojenou s černošskou extremistickou skupinou, která se snaží narušit klid na ostrově Dominika“ severně od Venezuely;
  • přehled z dubna 1973 týkající se Černošské osvobozenecké armády (Black Liberation Army, zkratka BLA), v němž je na jednom dokumentu uvedena adresa rezervační agentury Franklinové v New Yorku. Dokument popisoval BLA jako „kvazivojenskou skupinu používající taktiku městské partyzánské války proti zavedenému řádu s cílem dosáhnout revoluční změny v Americe“.

Navzdory těmto obviněním se v dokumentu uvádí, že o Franklinové „nejsou k dispozici žádné další relevantní informace“.

Strach z černošských nepokojů

Tyto dokumenty následovaly po letech mnoha dalších zpráv o oblíbené zpěvačce. V roce 1967 se v tajné zprávě nazvané „Komunistická infiltrace vnitřní bezpečnosti Southern Christian Leadership Conference“ uvádělo, že „atlantský černošský týdeník“ informoval o tom, že Franklinová vystoupí na banketu k 10. výročí založení Southern Christian Leadership Conference (SCLC, americká organizace pro obranu lidských práv), v jejímž čele v té době stál reverend Martin Luther King, další oblíbený cíl sledování FBI.

Zdroj: Youtube

Několik dní po Kingově zavraždění vyjádřil úřad znepokojení nad tím, že na vzpomínkovém koncertu měla vystoupit právě Franklinová, ale taky Sammy Davis Jr, Marlon Brando, Mahalia Jackson a The Supremes a že někteří z těchto umělců „podporovali militantní koncepci černošské moci a většina z nich stála v čele různých hnutí za občanská práva“.

Dále se v něm uvádí, že „vystoupení prominentních bavičů by mohlo zažehnout rasové nepokoje v této oblasti“. SCLC se však později rozhodla vzpomínkovou bohoslužbu nepořádat, uvádí se v dokumentu.

Stále v hledáčku

Pozornost FBI upoutal také zpěvaččin otec, reverend C. L. Franklin, poté, co na akci SCLC v srpnu 1968 odsoudil Anglii a pochválil komunistickou Čínu. Podle dokumentu FBI SCLC „zaujala nenávistnou americkou a prokomunistickou linii, kterou masa černochů sice neuznává, ale slepě ji následuje“.

Do budovy, z níž se kouří, vrazila podle fotografa krátce předtím ukradená dodávka, jež posloužila jako beranidlo, aby se dal vyrabovat obchod v budově
Den, kdy se z Los Angeles stalo peklo. Tehdejší ulice se změnily v brutální svět

V následujících letech se měli federální vyšetřovatelé zabývat také například tímto:

  • Franklinová a její kolegyně Roberta Flacková uzavřely smlouvy s Atlantic Records;
  • v srpnu 1968 došlo k mele v denverském amfiteátru Red Rocks poté, co Franklinová odmítla vystoupit;
  • a také její údajné spojení s BLA a Stranou černých panterů.

V poznámce z ledna 1972 se uvádí, že důvěrný informátor poskytl telefonní číslo, které získali Černí panteři, a prostřednictvím „záminkového telefonátu“ - pasti, při níž orgány činné v trestním řízení využívají informátora, aby přesvědčily podezřelého, aby něco řekl na nahrané lince - „bylo zjištěno, že Cecil Franklin je otcem Arethy Franklinové, známé černošské zpěvačky a bavičky, a jistá paní Owensová je její manažerkou. Úřad v Los Angeles  nadále neprovádí žádné další vyšetřování týkající se Arethy Franklinové“.

Výslech nedoporučujeme

Úřad v dokumentu z května 1973 přiznává, že dva zdroje, jejichž jména jsou redakčně upravena, sdělily, že podle jejich informací Franklinová nikdy nebyla spojena s žádným radikálním hnutím.

„Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy o zapojení slečny Franklinové do aktivit BLA, a vzhledem k její kariéře zpěvačky se domníváme, že by nebylo v zájmu Úřadu pokoušet se ji vyslechnout,“ vysvětluje dopis adresovaný newyorským agentem FBI tehdejšímu řediteli Williamu Ruckelshausovi.

Aretha Louise Franklinová byla americká zpěvačka, skladatelka a pianistka a jedna z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby. Na scéně se pohybovala přes padesát let. Získala celkem 18 cen Grammy, čímž se stala druhou nejúspěšnější držitelkou této ceny v historii.

Zpráva o spise FBI monitorujících Franklinovou, přišla několik dní poté, co Micky Dolenz, poslední žijící člen skupiny The Monkees, oznámil, že žaluje úřad a žádá ho, aby zveřejnil všechny spisy, které má o něm nebo jeho bývalých spoluhráčích. CNN také informovala o dalších sledovaných osobnostech - od slepé aktivistky Helen Kellerové až po rappera Tupaca Shakura - o kterých FBI vedla spisy.

Zdroj: Youtube

FBI a King

V hledáčku byl ve stejné době zejména Martin Luther King, americký baptistický kazatel a spolu s Malcolmem X jeden z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva, na kterého měl spadeno zejména John Edgar Hoover, tehdejší a zároveň nejdéle sloužící ředitel FBI.

Emmett Till o Vánocích roku 1954, kdy mu bylo třináct. Dalších Vánoc už se nedožil.
Vražda, která změnila USA. Soud uzavřel 66 let starý případ brutálního lynče

Zdálo se, že Hoover Martina Luthera Kinga doslova nesnáší a sleduje každý jeho krok. Tehdejší ředitel FBI jednou o setkání ikony občanských práv s papežem napsal: „Udivuje mě, že papež poskytl audienci takovému zvrhlíkovi.“ Hoover dokonce dohlížel na akci FBI, jejímž cílem bylo Kinga zneškodnit.

Drobnohledu FBI neunikla ani Kingova manželka Coretta. V poznámce, která recenzovala jednu z jejích knih, byla zpochybněna autenticita jejího chování a po smrti jejího manžela navrhla atlantská pobočka FBI operaci, která by ji sledovala „pro případ, že by se úřad přiklonil ke kontrarozvědné akci“. FBI se také obával „neustálého promítání veřejného obrazu“ Coretty Kingové a jejího zesnulého manžela.