„Vyzýváme všechny, kteří podporují kroky našeho prezidenta a ruské armády, aby se zapojili do vytváření a šíření pravdivého obsahu!“ stojí v prohlášení na ruské webové stránce Zanami Pravda. A zdá se, že to funguje. Tato a podobné výzvy skutečně burcují obyčejné Rusy. Částečně se podle serveru Sky News do informační války zapojilo už na 28 tisíc z nich.

Je to jen jeden z příkladů toho, jak se část ruské veřejnosti podílí na boji o kontrolu narativu kolem ukrajinského konfliktu. Mezi další příklady patří nábor hackerské „kybernetické armády“ a založení organizace, která má sledovat ukrajinské válečné zločiny.

V jádru mají všechny tyto akce jeden společný cíl - ospravedlnit ruské akce a vyvrátit tvrzení Západu o ruských zvěrstvech.

Obrana pravdy

Výše zmíněná webová stránka nazvaná Zanami Pravda, což v překladu znamená „obrana pravdy“, žádá lidi, aby nahrávali proruský obsah, který mají sdílet online, a tím přispět k vítězství Ruska. Podle údajů této webové stránky již přispělo 28 tisíc lidí, kteří sem nahráli více než sto tisíc obrázků a videí, přičemž toto číslo v posledním týdnu rapidně vzrostlo. 

Voják proruské separatistické Doněcké lidové republiky v ulicích Mariupolu
Obránci Mariupolu odmítli složit zbraně. Rusové hrozí jejich eliminací

Ti, kteří na stránky sdílejí „nejlepší vlastenecký obsah“, se účastní soutěží o hudbu a předplatné televizních služeb. Nejnovější vítězové byli vyhlášeni v kanceláři Všeruské lidové fronty, politické koalice, v jejímž čele stojí Vladimir Putin.

Nahrávaný obsah zahrnuje videa a obrázky vyzývající ke sdílení takzvaných „antifake“, které mají vyvracet informace západních médií. Patří mezi ně tvrzení, že masakr v Buče, kde byla po obsazení města ruskými silami nalezena na ulici těla civilistů, byl zinscenován ukrajinskými silami.

Sledování válečných zločinů

Další zdánlivě masové úsilí v této komunikační bitvě se objevilo pod hlavičkou projektu „Tribunál", jehož název vyvolává odkaz na norimberské procesy, kde po druhé světové válce stanuli před soudem vysocí nacisté.

Skupina zdokumentovala nejméně jeden potenciální válečný zločin na Ukrajině - případ, kdy ukrajinský voják zřejmě zastřelil ruského válečného zajatce. Tribunál navíc prý vypátral jména tří ukrajinských vojáků, kteří se na tomto incidentu údajně podíleli a zveřejnili je na internetu. Tato organizace se však zaměřuje pouze na ukrajinské síly a jejich přečiny a hlasitě je obviňuje ze zločinných činů s malým množstvím důkazů.

Ruský křižník Moskva se potopil.
Posádka potopené Moskvy je živá a zdravá, tvrdí šéf ruského námořnictva

V rámci projektu byl vytvořen také balíček karet „nejhledanějších osob“, podobně jako to udělalo americké ministerstvo obrany při invazi do Iráku v roce 2003, s cílem upozornit na ukrajinské osoby, které jsou podle nich odpovědné za válečné zločiny.

Na obrázcích jsou například prezident Volodymyr Zelenskyj a bývalý prezident Petro Porošenko, oba dva představují v balíčku esa.

Odkazy, které projekt Tribunál propaguje na internetu, ukazují i další způsoby, jak jsou lidé vyzýváni k podpoře ruského úsilí. Jeden z nich odkazuje lidi směrem k hackerské skupině, usilující o nábor lidí do ruské „kybernetické armády“. Tato kybernetická skupina nehledá jen hackery, ale také grafiky a specialisty na optimalizaci pro vyhledávače, kteří by pomohli s distribucí jejich materiálů.

Proč to dělají?

Šíření informací, které zpochybňují západní zpravodajství, slouží k vyvolání pochybností v myslích čtenářů a diváků o tom, čemu mají věřit. V této válce se však nevyvíjí pouze obsah sdílených informací, ale také metody podávání zpráv.

Využívání informací z otevřených zdrojů při forenzním vyšetřování, s využitím satelitních snímků, geolokace a detailní analýzy videozáznamů k odhalení toho, co se dělo, se dostalo do popředí ve zpravodajství o válce.

Ruský křižník Moskva v roce 2014.
Moskva se dočkala povýšení na ponorku. Potopení chlouby Ruska je hitem internetu

Jeden populární proruský kanál na sociální síti Telegram však nyní tyto techniky využívá k tvrzením, mezi něž patří i zpochybnění masakru v Buče. Prohlášení na tomto kanálu sice tvrdí, že používá forenzní vyšetřování, často ale nejsou podložena důkazy.

Profesor Charlie Beckett, ředitel mediálního think-tanku Polis, se domnívá, že šíření nepodložených zmanipulovaných materiálů je záměrnou snahou podkopat důvěru ve zpravodajství. „Měli jsme tendenci předpokládat, že naše vyšetřování a používání forenzních metod bude sloužit k odhalování věcí, které chce někdo utajit. Mysleli jsme si, že tyto nástroje na internetu pomohou s demokratizací, ale autoritářské subjekty je také využily. Upřímně řečeno, je to trolling západních novinářů," řekl Sky News.

Tato taktika se navíc neomezuje jen na malou část internetu. I tiskový tajemník Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden zpochybnil satelitní snímky, na jejichž základě bylo vyhodnoceno, že za vraždy v Buče je zodpovědné Rusko.

Kdo vyhrává informační válku?

Zjistit, zda se díky těmto snahám daří přesvědčit ruskou veřejnost, je složité, nicméně nové výzkumy naznačují, že rusové válku podporují. 

Dr. Philipp Chapkovski a profesor Max Schaub použili nový vzorec průzkumu aby zjistili, jaké názory lidé na válku skutečně mají. Předpokládá se, že někteří neodpověděli upřímně, protože se bojí represí ze strany státu.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil po návratu z cesty na Ukrajinu, 15. dubna 2022.
Brutalita Rusů na Ukrajině je velká. Jeďte se podívat, vzkázal Babišovi Vystrčil

Přibližně 15 procent lidí nechtělo na přímý dotaz ohledně souhlasu s válkou vůbec odpovídat, přesto však průzkum ukázal, že více než polovina lidí v Rusku, 53 procent, invazi podporuje.

A právě toto je, podle profesora Becketta, skutečným cílem informační války v Rusku. Oddaní voliči, schvalující každý krok Vladimira Putina. „Rusové nemají potřebu přeměnit britské voliče, oni potřebují co nejvíce putinovců,“ vysvětlil.