"Od úsvitu jsme se snažili spláchnout bahno ze střech a vypumpovat vodu - ale je to k ničemu," řekl zpravodajům agentury AFP Ali al-Ward, dlouhodobý obyvatel jemenské metropole San'á. "Spíme na půl oka, strach nám sahá až hluboko do žaludku. Nacházíme se mezi životem a smrtí," říká křehce vypadající muž se šedivým vousem, zatímco obhlíží škody na svém domě.

Vyschlé jezero Mountain Lake ve Virginii
Jezero z Hříšného tance udivilo vědce. Bylo mrtvé, teď se opět probouzí k životu

Záplavy jsou v Jemenu v tomto ročním období běžné, jenže v současnosti znamenají pro tuto nejchudší zemi na Arabském poloostrově skutečnou pohromu - Jemen už dlouho čelí občanské válce a s ní spojené humanitární krizi, kterou OSN označuje za nejhorší humanitární katastrofu na světě. Jeho metropole je těžce poškozená šestiletým válečným konfliktem mezi vládními silami a húsijskými rebely, kteří ovládají většinu země na severu. Voda a bahno tak obzvláště těžce doléhá na základy a zdi domů, jež jsou oslabeny dlouhodobými bombovými útoky.

Horší než kdykoli předtím

Navíc jsou letošní povodně horší než v předchozích letech. Podle oficiálních zdrojů i místních úřadů citovaných agenturou AFP bylo v Jemenu od poloviny července zabito nejméně 172 lidí. 

Přívalové deště ohrozily také další jemenské památky zapsané na seznam UNESCO, včetně starého opevněného města Shibam, proslulého působivými výškovými stavbami z nepálených cihel, postavenými na kamenném základu. 

Mnoho zemí zavedlo kvůli koronaviru povinnou karanténu.
Třicet zemí zneužilo pandemii k omezení práv a svobod, píše server. I v Evropě

V jemenském hlavním městě San'á bylo doposud zničeno 106 budov, z toho pět ve Starém městě, a dalších 156 budov bylo poškozeno, uvedl pro AFP nejmenovaný húsijský zdroj z ministerstva zdravotnictví.

Spousta budov nebyla kvůli válce a humanitární krizi řadu let nijak udržována. Sušená nepálená hlína, která tvoří jejich hlavní stavební materiál, je vůči působení dlouhotrvajících dešťů velice křehká, takže hrozí, že se domy zhroutí.

"Naše domy mají hliněné stěny. Doufáme, že občanské skupiny pro nás najdou nějaké řešení," řekl AFP Mohammed al-Khamissi, mladý obyvatel Starého města.

Jemenské hlavní město se rozpouští

Podle státní úřednice Doay al-Wassieiové, zodpovídající za jemenská historická města, doplácí Jemen na dlouhodobý nedostatek údržby. "San'á se doslova rozpouští. Bombardování města oslabilo základy budov a déšť přišel dokončit zkázu všeho, co zbylo," prohlásila Wassieiová.

"Všechny rozpočty jsou kvůli válce samozřejmě zásadně omezeny, ale jde také o naši identitu. Tak jako bráníme svou zemi, musíme bránit i ji," dodala Wassieiová a vyzvala vládu k větší koordinaci s občanskými skupinami podílejícími se na ochraně jemenského kulturního dědictví.

Cyklista si prohlíží trosky domu zničené po explozi v Bejrútu, 11. srpna 2020
O hrozbě výbuchu v Bejrútu věděl premiér i prezident, vyplývá z dokumentů

Podle AFP tuto spolupráci a péči narušuje nedostatek politické vůle. Občanský konflikt eskaloval na mnoha úrovních v roce 2015 v důsledku intervence vojenské koalice vedené Saúdskou Arábií na podporu jemenské vlády proti húsijským povstalcům podporovaným Íránem. Saúdská koaliční bombardovací letadla byla viněna z ničivých náletů proti civilním cílům a proti jemenským historickým památkám včetně Starého města.

Válka si už vyžádala desítky tisíc lidských životů, kolem tří milionů lidí kvůli ní muselo opustit své domovy. Asi 24 milionů Jemenů (čtyři pětiny celkové populace země) je závislých na nějaké formě humanitární pomoci.

Bezprecedentní katastrofa v Manhattanu pouště

V podobné situaci jako hlavní město San'á je v současnosti také historické město Shibam, nacházející se v jemenské provincii Hadramawt asi 500 kilometrů od metropole. Také toto město je zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a také je během července a srpna těžce zasáhla živelná pohroma.

Z nejcennějších domů pocházejících ze 16. století, kvůli nimž se Shibamu někdy říká "Manhattan pouště", protože jde o unikátní výškové budovy z cihel z nepálené hlíny, byly nejméně čtyři domy zcela zničeny a patnáct poškozeno. Dělníci mají plné ruce práce s tím, aby u poškozených budov vyplnily trhliny ve zdech hlínou dřív, než domy spadnou.

Trosky letounu po nárazu do hory Takamagahara.
Zázrak u největší letecké katastrofy v dějinách: čtyři lidé přežili díky místům

"Věnujeme městu zvláštní pozornost, protože má zásadní historický význam. Ale vypadá to, že je zasáhla bezprecedentní katastrofa," řekl agentuře AFP Abdelwahab Abdallah bin Ali Jaber, který na toto místo dohlíží.  

Mezinárodní organizace UNESCO vydala prohlášení, že hluboce lituje ztrát na lidských životech i na majetku v řadě historických center Jemenu včetně těch, jež patří ke světovému kulturnímu dědictví, a že ve spolupráce se svými mezinárodními partnery mobilizuje zdroje i odborníky k tomu, aby se kulturní dědictví Jemenu podařilo zachránit. Podle tohoto vyjádření se chce svými projekty podílet jak na rekonstrukcích zničených budov, tak na pomoci místním úřadům.