Zpráva vysoké komisařky z cesty, kterou uskutečnila do čínské oblasti v květnu, byla podle diplomatů připravena k zveřejnění již delší dobu. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva tak učinil ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.

Podle dokumentu se čínské úřady dopustily v letech 2017 až 2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a dalších muslimských menšin v oblasti Sin-ťiangu. Znepokojení vzbuzují zejména pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří „živnou půdu“ pro diskriminaci a porušování práv.

Mučení a zneužívání

Podle zprávy jsou informace o mučení, špatném zacházení či sexuálním zneužívání v táborech věrohodné. Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN pak vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločiny proti lidskosti.

V této souvislosti OSN čínské úřady vyzvala, aby okamžitě podnikly kroky k propuštění „všech jednotlivců, které svévolně zbavily svobody“ a aby přestaly se zastrašováním členů ujgurské menšiny. Zpráva neuvádí, kolik osob čínská vláda takto zadržuje, podle lidskoprávních organizací by nicméně v táborech mohlo být více než milion lidí.

Zničená silnice v údolí Kalam v severním Pákistánu 30. srpna 2022
Počet obětí povodní v Pákistánu překročil 1191. Sílí obavy z šíření nemocí

Čínská diplomatická mise v Ženevě zprávu ihned zkritizovala. Dokument je podle čínské diplomacie založen na presumpci viny a využívá lži a dezinformace. Peking uvedl, že zpráva vychází především z informací vytvořených protičínskými silami a "vědomě opomíjí" čínské vládní informace a dokumenty. Podle čínské diplomacie, která opakovaně odmítala jeho zveřejnění, je dokument "fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami". V Sin-ťiangu, jak tvrdí dále Peking, nyní díky vládním strategiím panuje "sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie". Už pět let se tam nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.

Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů, která se snaží reprezentovat společné zájmy Ujgurů, zprávu OSN uvítal a vyzval k rychlé mezinárodní reakci. „Jde o zásadní obrat, pokud jde o mezinárodní reakci na ujgurskou krizi,“ citovala BBC jednoho ze zástupců organizace Omera Kanata. „Navzdory usilovnému popírání čínské vlády nyní OSN oficiálně uznala, k jakým hrůzným zločinům dochází,“ dodal.

Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran - aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila. Po vydání zprávy odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. „Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvrátit od nich zrak či zavřít nad nimi oči,“ uvedla Bacheletová.

Jaderná havárie se v japonské elektrárně Fukušima stala již před jedenácti lety.
Po 11 letech od jaderné havárie ve Fukušimě končí zákaz. Lidé se vrací domů

Podle agentury AFP zpráva nepřináší žádné zcela nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje nicméně mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tím, že dostaly „punc oficiálnosti“ OSN, získají na váze a věrohodnosti. Text neobsahuje slovo genocida, ze které Čínu viní některé západní země, například USA. Autoři ve zprávě využili také výpovědi bývalých vězňů v pracovních táborech či jejich příbuzných.

Nevládní organizace a některé západní země dlouhodobě kritizují čínské úřady za závažné porušování lidských práv Ujgurů. Ti jsou podle nich vězněni v pracovních táborech, kde musí vykonávat nucené práce a čelí mučení. Čína to odmítá a tvrdí, že v táborech se uskutečňuje rekvalifikace.