Co se děje v Polsku.Co se děje v Polsku.Zdroj: DeníkNejvýraznější tvář protestů - tzv. strajku kobiet, stávky žen - Marta Lempartová čelí dnes trestnímu stíhání kvůli organizaci demonstrací v době pandemických opatření. Mohla by jít i na osm let do vězení. Prokuratura ji viní z ohrožení zdraví, urážky veřejného orgánu – myšleno policistů, podněcování k násilí ad. Lempartová sice slibuje další boj za práva žen, ale zdá se, že Polky samotné již rezignovaly.¨

Česko - tradiční potratová velmoc

Ženy se podle deníku Gazeta Prawna rychle přizpůsobily situaci. Na potraty vyrážejí za hranice. Jezdí nejenom do tradiční potratové velmoci České republiky, ale i do Německa, Rakouska nebo Španělska. Agentury a neziskové organizace, které ženám v této situaci pomáhají, potvrzují nárůsty počtu dotazů i realizovaných výjezdů za zákrokem.

„Od začátku roku je to každý den minimálně jeden. Polovina z nich přerušení podstupuje kvůli vadě plodu,“ citoval deník Zuzannu Dziubanovou z organizace, které se specializuje na výjezdy do Německa.

Nález ústavního soudu, totiž zakázal i možnost interrupce v případě vážné vývojové vady plodu, což byla v předchozích letech jedna z mála možností, jak přerušení těhotenství legálně v zemi podstoupit. Podle průzkumu, který pro deník Rzeczpospolita zpracovala agentura IBRiS přesně měsíc po zveřejnění nálezu ve sbírce, jen dvanáct procent Poláků s tímto zpřísněním souhlasí. Skoro 70 procent je naopak pro nějakou formu zmírnění, 17 procent z nich dokonce pro povolení potratů do 12. týdne bez udání důvodu.

Kampaň na ulicích

Měsíc zároveň trvá v zemi protiaborční kampaň, financovaná ze soukromých zdrojů Nadace Naše děti, za níž podle médií stojí ultrakonzervativní část politického a církevního spektra. Po celé zemi byl na obřích billboardech k vidění osamocený nenarozený plod s textem, že i on věří rodičům a drobnou informací o místním, často církevním, hospici pro nenarozené děti. Má to být cesta, jak umožnit dítě s vadou donosit a nezvolit řešení potratem. „Matku udrží při životě, aby porodila mrtvé dítě, nebo dítě, které nemá žádnou šanci na další přežití,“ popsala takové zařízení Gazeta Wyborcza. 

Komentáře liberálních médií se často shodovaly, že zde již nejde o dítě nebo matku, jediným zájmem je zabránit interrupci. Podle již zmíněného průzkumu je v Polsku deset procent lidí, které by potraty v zemi zcela zakázaly.

V březnu vystřídaly kampaň s plodem nové reklamy. Dětským písmem je na billboardech po celé zemi napsáno: Milujte se, maminko a tatínku. Vyznění této kampaně zatím není jasné. Feministka a publicistka Agnieszka Graffová k tomu jen sarkasticky v textu pro Wyborczu podotkla, že lze v Polsku do půli roku očekávat i zákaz rozvodů.

Nová rubrika U sousedů
U sousedůU sousedůZdroj: DeníkV dnešní době víme často mnohem více o tom, co se děje na druhém konci světa, než co se děje těsně u našich hranic, v sousedních zemích České republiky. Proto jsme se rozhodli vám odlehčenou formou přinášet na tomto místě každou neděli zprávy o tom, co se děje „u sousedů“, tedy v Česku, Polsku, Německu a Rakousku. Informovat vás budou lidé, kteří buď v daných zemích žijí, jako Tomáš Skřivánek na Slovensku, Martin Kratochvíl v Polsku, nebo působí u hranic, jako Alexandr Vanžura v Děčíně, nebo doyen naší rubriky Vladimír Majer z jižních Čech. Občas přispěji středoevropským pohledem do rubriky i já, evropský editor Luboš Palata, a je možné, že časem přibereme ještě další kolegyně, či kolegy. Přejeme hezké nedělní počtení.