Podle primáře Jiřího Kubáta doba dovolených na Vysočině teprve začíná a možné následky riskantního chování turistů se objeví tak koncem léta.


„Takovým následkům se dá zabránit například včasnou návštěvou ambulance cestovní medicíny v budově infekčního oddělení,“ upozorňuje primář. Zájem o tuto službu projevují zatím hlavně jednotlivci.


„Já nikam do ciziny nejezdím, tak se očkovat nemusím, je to totiž dost drahé,“ říká například paní Marie z Havlíčkova Brodu.


Těm, kdo se ale chystají prožít dovolenou v exotických oblastech, ambulance podle primáře Kubáta poskytuje komplexní poradenství před cestou do zahraničí, zejména do tropů, protože jak primář zdůrazňuje, pobývat v zemích se sníženou úrovní hygieny a výskytem tropických nemocí bez očkování je hazard.


„Klientům poskytujeme vyšetření před cestou, doporučíme vhodné očkování a preventivní opatření, například proti malárii. Provádíme očkování všemi na trhu dostupnými vakcínami, včetně očkování proti žluté zimnici,“ upozorňuje primář s tím, že případy výskytu malárie nejsou ani u turistů z Vysočiny vzácné.


Konzultace a vakcinaci poskytuje ambulance cestovní medicíny jak pro klienty cestující do zahraničí individuálně, tak i pro skupiny cestující, kteří odjíždějí do zahraničí pracovně.


V centru cestovní medicíny a očkování havlíčkobrodské nemocnice se pacienti mohou nechat očkovat i proti domácím infekcím, jako například klíšťové meniooencefalitidě meningokoku, žloutence typu A a B, chřipce, hemofilovým a pneumokokovým onemocněním.