Ve westernovém městečku koncem minulého týdne začali novou sezonu, a bylo se na co dívat. Vojsko Konfederace na místě tábořilo ve stanech a vařilo si na ohni, takže vše bylo jako doopravdy. K vidění byly také ukázky dovedností jako střelba na letící cíl, práce s lasem a bičem, jízda na koních bez sedla…

„Divadelní skupina zahrála jednu hru z klasického repertoáru, ale k večeru pokračuje hrou zcela novou, nazvanou Ztracená mapa. Odehrává se mezi zlatokopy,“ uvedla moderátorka Barbora Lacinová.

Stavějí a stavějí

Městečko Stonetown se od minulého léta zase změnilo. Vyrostla zděná „šerifovna“ s útulným vězením a stáje, provizorní hřbitov nahradil o kus dále krchov stálý a do detailu vyšperkovaný. „Vedle něj je už vytyčeno místo na kostel. Ale ve skladu dynamitu, tam se uchovává spíše dřevo,“ říká s úsměvem Iwett, prodavačka v obchůdku se suvenýry. Hřbitov byl v pátek příčinou veselé scény: jedné z návštěvnic se někam na chvíli zatoulal vnuk. Když se vrátil, byl celý umazaný od bláta. „Co jsi dělal?,“ divila se babička. „Ále, zkoušel jsem si hrob,“ zněla odpověď.

Komunita kovbojů starajících se o Stonetown se podle prodavačky Iwett rozrůstá jen pomalu, někdy se ale přidají honáci, kteří se nepohodli s ostatními obyvateli jiného městečka, kterých je na Vysočině více. Radost místním starousedlíkům ale dělají někteří návštěvníci zvenku. „Poprvé sice většinou přijedou v civilu, ale napříště už si mnohdy vezmou dobové oblečení,“ říká Iwett.

Co letos Stonetown také nabídne

14. června - Westernový víkend s taneční skupinou Country Trosky

29. června až 12. července - Tábor pro "dětské osadníky"

30. srpna - Westernový víkend - městské slavnosti (divadlo, opékaní prasete, country bál)

13. září - Westernový víkend - soutěž O nejrychlejšího střelce