Třicet a více let stará hřiště jsou ve většině měst a obcí zanedbaná a technicky nevyhovují dnešním parametrům, takže je radnice často raději zruší, než aby riskovala odpovědnost za to, že se tam dítěti něco stane.

„Nechceme každé místo, kde má hřiště být, vybavovat jednou nebo dvěma atrakcemi. Raději vybudujeme větší hrací plochu u Billy podél hradeb a v dalších letech budeme pokračovat jinde,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek. Kompletní větší hřiště by tak mohly využít maminky z celého města, když půjdou do centra třeba nakoupit. Později chce Honzárek iniciovat i herní zařízení pro starší děti a teenagery. Ale proč je kolem dětských hřišť tolik povyku? Hygienické požadavky na ně jsou přísné a zakládání či správu hřišť prodražují. Tím se však snaží minimalizovat možnosti zranění.

Oplocené a čisté

„Hřiště musí být především bezpečné. Je potřeba jej také zabezpečit proti průniku zvířat v době, kdy si tam děti nehrají, protože zvířecí exkrementy mohou obsahovat nebezpečné organismy. Hřiště by tedy mělo být oplocené a pískoviště mimo provoz zakryté. Dál je nutné dbát na čistotu písku a obměňovat ho,“ vyjmenoval několik základních požadavků František Jedlička z havlíčkobrodské pobočky Krajské hygienické stanice.

Podobně jako v Brodě jsou na tom maminky v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou i jinde. „Rádi bychom měli dětské hřiště za základní školou, v níž jsme získaly prostory pro mateřské centrum. Pan starosta přislíbil, že asi dvě dětská hřiště se tu opraví,“ těší se maminka Jana Flekalová.

„Podařilo se nám získat ze státního rozpočtu tři čtvrtě milionů na dětská hřiště v zahradách mateřských škol. Mohlo by se hřiště objevit i u mateřského centra a dvě na sídlištích,“ slibuje starosta Ledče Stanislav Vrba s tím, že zatím žádné hřiště ve městě nefunguje. Jedna atrakce přitom vyjde zhruba na sto až dvě stě tisíc.