VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třídění odpadů: Ledčí se šíří pochyby

LEDEČ NAD SÁZAVOU – Opravdu má třídění odpadu smysl? Nad tím se zamýšlí lidé v Ledči nad Sázavou. Městem se totiž šíří informace, že papír, sklo nebo plasty stejně skončí v jednom autě a na jedné hromadě.

5.4.2007
SDÍLEJ:

V Ledči nad Sázavou najdou lidé kontejnery přímo na náměstí před samoobsluhou. Stačí, když cestou na nákup vezmou s sebou i tříděný odpad.Foto: DENÍK/Zuzana Neuwirtová

„Slyšel jsem to od několika lidí, že se všechen odpad stejně nakonec smíchá v kukavoze. Zajímalo by mě, jak to funguje ve skutečnosti. Pokud tomu tak není, měli bychom to vědět,“ řekl Petr Soukup z Ledče nad Sázavou. Podle něj je obecná představa obyvatel taková, že do jednoho auta vysype svozové auto kontejnery s plastem, sklem i papírem a odveze vše někam na skládku. „Pak jsou občané na rozpacích, jestli mají vůbec odpad třídit,“ dodal Soukup.

„Tak to rozhodně nefunguje,“ tvrdí Věra Suchomelová, poradce pro ekologii ve svozové fi rmě AVE, která z Ledče separovaný odpad odváží. „Náš vůz dodržuje nahlášené svozové termíny a z Ledče sváží tři komodity: papír, sklo a plasty,“ doplnila. Sama také v médiích zaregistrovala zprávy, že na několika místech republiky vozila auta separovaný odpad na jednu skládku, kde jej pak zahrabala. To je ale podle ní v případě AVE zhola nemožné.

„Občané se možná nechali zmýlit tím, že pro odpad z jednotlivých kontejnerů jezdí stále jedno a to samé auto. Dopoledne odveze třeba plasty, které dodá zpracovateli nebo odběrateli, a vrací se odpoledne zpět pro papír. Na skládku do Čáslavi se vůbec nevrací,“ vysvětlila dále Věra Suchomelová. Roli podle ní může hrát i lenost, kdy si lidé hledají výmluvu, proč nemůže mít třídění cenu.

„Odpad třídím, začal jsem už před lety. Naši byli pokrokoví a v podstatě mě to naučili,“ poznamenal Josef Nádvorník z Ledečska a dodal: „Ale znám spoustu lidí, kteří netřídí. Jsou líní brát ke kontejnerům několik tašek, když popelnice je na každém rohu.“

5.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT