„Havlíčkův Brod je především důležitý dopravní uzel, dobře dostupný pro širokou veřejnost i studenty,“ vysvětlila starostka Jana Fischerová. Podpořit výstavbu knihovny z pohledu radnice mají i další důvody. Jde například o šestimilionový příspěvek, kterým od roku 2004 každoročně knihovně přispívají.

Bude tu vysoká

Novinkou, se kterou studie proveditelnosti také nepočítá, je záměr do dvou let u průmyslové školy zřídit pobočku bakalářského studia Vysokého učení technického v Brně. „Projekt novostavby knihovny, který v konkurenci čtyřiceti jiných vyhrál, je tak fascinující, nadčasový, ekologický, že by byl hřích v něm nepokračovat,“ přidala další důvod starostka.

Jako plus havlíčkobrodské Krajské knihovny vidí radní také v tom, že kraj, pokud dodrží svůj slib necentralizovat všechny instituce, vzbudí více sympatií u občanů než když knihovnu striktně převelí do Jihlavy.

Zastupitelé kraje navíc umístění knihovny v Brodě schválili hned dvakrát - v roce 2003 a 2006. „Bylo by neštěstí, kdyby se měl projekt, do kterého bylo už tolik investováno, začít někde jinde,“ dodala.

V době, kdy rada kraje souhlasila s umístěním v Brodě, v ní seděl i současný uvolněný radní Tomáš Hermann. Ten si pamatuje na prohlášení kolegů, že nebudou trvat na centralizaci všech krajských institucí v Jihlavě.