Situace v regionu, podobně jako v celé zemi, se zlepšuje dlouhodobě. Loni ve stejném období byla na Vysočině míra nezaměstnanosti vyšší o 1,5 procentního bodu, což představovalo dalších skoro 4000 lidí bez práce. Řekl to Pavel Literák z jihlavského úřadu práce.

K poklesu nezaměstnanosti přispívá příznivý ekonomický vývoj, díky němuž přibývají pracovní místa ve firmách. Na jaře také mají lidé více příležitostí sehnat práci ve stavebnictví či v zemědělství, vypomáhat mohou při úklidu obcí. „Domníváme se, že tento pozitivní vývoj nezaměstnanosti v kraji Vysočina bude pokračovat i nadále,“ uvedl Literák.

V březnu klesla míra nezaměstnanosti ve všech pěti okresech Vysočiny, nejvýrazněji na Třebíčsku, a to o 0,9 procentního bodu na 10,6 procenta. V okrese, který je hospodářsky nejslabším v kraji, nyní hledá práci 6300 osob. Nejméně, o 0,3 procentního bodu, se oproti únoru nezaměstnanost snížila v okresech Jihlava a Pelhřimov.

Úřady práce v kraji na konci března nabízely téměř 4700 volných pracovních míst, což je podobný počet jako o měsíc dříve. Zatímco na Třebíčsku připadalo na jedno volné místo šest až sedm evidovaných uchazečů o práci, na Pelhřimovsku to byli pouze dva nezaměstnaní.

V celé zemi míra nezaměstnanosti klesla na 7,3 procenta. Pokles vykázalo všech 77 úřadů práce. Ve srovnání s loňskem se nezaměstnanost v republice snížila o 1,5 procentního bodu, což je největší meziroční pokles v historii jejího sledování.