„Pokud by například platby za recept šly zpětně pojišťovně na úhradu zdravotního pojištění, ne lékaři do kapsy, jsem pro,“ souhlasí Ivana Lišková. Stejně tak je ochotná hradit 90 korun za návštěvu lékařské pohotovosti. “Je to stav nouze, kdy člověk ošetření potřebuje. Vím o tom svoje, několikrát jsem byla na pohotovosti s dítětem. Ani platby za pobyt v nemocnici se mi nezdají vysoké, i když jsou určité skupiny pacientů, pro které je 60 korun na den moc,“ uvažuje mladá maminka.

Zbytečné prohlídky

„Platit za návštěvu praktického lékaře je nesmysl. Právě na nich by měla spočívat tíha veškeré preventivní péče o zdraví pacientů. Je to kosmetická úprava, která změně systému úhrad ve zdravotnictví nepomůže. Jen nemocným vytáhne peníze z kapes,“ pohoršuje se Jan Ondrák, obvodní lékař z Lipnice nad Sázavou. Podle jeho názoru by se měli zamyslet spíš ambulantní specialisté, aby nezvali pacienty na zbytečné prohlídky. Stejně tak odmítá názor ministerstva zdravotnictví, že 90 korun odradí pacienty od zneužívání lékařských pohotovostí.

„Za 15 let praxe sleduji, že návštěvnost havlíčkobrodské pohotovosti výrazně klesla. Stačilo přestěhovat ji z centra. Navíc pohotovost nevydává neschopenky. To určitou kategorii pacientů odradí předem,“ tvrdí Ondrák. Za rozumné ale považuje denní platby v nemocnici. „Například pacienti psychiatrických léčeben žijí v zařízení dlouhé měsíce. Užívají bezplatně veškeré služby ústavu, včetně pravidelné stravy. Přitom pobírají důchod, který někdy obratem vydávají za zbytečnosti,“ vysvětluje lékař.