„Ano, učil jsem ho na gymnáziu v Telči asi dva roky,“ přiznal včera Deníku hejtman Miloš Vystrčil. První muž kraje obhajuje Kaňkovského v souvislosti s nelichotivou zprávou ministerské kontrolní komise kvůli vražednému řádění Petra Zelenky. Komise zjistila, že kvůli špatnému zdravotnickému postupu zemřelo v nemocnici 11 pacientů.

„Důvěra v současného ředitele stále trvá, vychází to i z toho, co jsme si řekli s panem ministrem Julínkem,“ pronesl Vystrčil na čtvrteční tiskové konferenci. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale před časem nepřímo řekl, že kdyby se něco podobného stalo v nemocnici zřizované ministerstvem, tak tam „přijde o hlavu celý management“.

Právnička zakázala mluvit konkrétně

„Může se to týkat jedné, nebo více osob,“ naznačil minulý týden náměstek krajského hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hájek. Nakonec ale nikdo další za pochybení nemocnice potrestán nebude.

Důvod?

„Čekali jsme, že na setkání s členy znalecké komise, které proběhlo 11. března, dostaneme konkrétní informace o tom, kdo v nemocnici pochybil, a jak. Ale když chtěli někteří členové komise zajít ke konkrétním chybám v chorobopisech, vždy je utnula ministerská právnička,“ říkal Hájek.

„Členové komise jsou vázáni mlčenlivostí kvůli policejnímu šetření. Jednání se nesešlo kvůli tomu, abychom rozebírali jednotlivé případy. Šlo spíše o seminář, který měl lékaře upozornit na obecné chyby, kterých se dopouštěli. Pokud význam schůzky někdo špatně pochopil, pak je mi to líto,“ vysvětlila předsedkyně znalecké komise ministerstva zdravotnictví Stanislava Pánová.

„Protože nebylo možné získat více informací o chybách konkrétních lidí, pak jsme nemohli ani nikoho dalšího postihnout,“ vysvětlil změnu postoje náměstek Hájek. Ministr Tomáš Julínek včera poslal Deníku své vyjádření. V něm říká, že personální otázky ve vztahu k zaměstnancům jsou plně v kompetenci ředitele nemocnice a jeho post je zase v rukou zřizovatele nemocnice, kterým je krajský úřad.

„Ministr se vyjádřil o managementu obecně. Nehovořil, že jde o celý, půlku nebo třetinu. Navíc nehodlá do kompetencí jiných nijak zasahovat,“ tlumočil stanovisko ministra Julínka jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Vít Kaňkovský se na post současného ředitele nemocnice dostal po odvolání Josefa Pejchla. Kaňkovský uspěl ve výběrovém řízení. O jeho jmenování rozhodoval i jeho bývalý učitel Miloš Vystrčil.

Josef Pejchl od března pracuje jako manažer ve stavební firmě ve Žďáře nad Sázavou. „Našel jsem si nové místo. Není ve zdravotnictví a k tomu, co bylo, se už nechci vyjadřovat. Chci mít klid,“ konstatoval včera muž, který jako jediný odnesl průšvih havlíčkobrodské nemocnice. Vaz mu loni zlomila špatná komunikace s krajem. Problémy v nemocnici tajil dlouhé dva měsíce. Zelenka kvůli tomu běhal 66 dní na svobodě a dokonce si našel nové místo v jihlavské nemocnici.

„Jako první mně o kauze neinformoval pan Pejchl, ale Vít Kaňkovský,“ vzpomněl si hejtman Vystrčil. Na svého žáka tedy může být hrdý. Jenže stejně jako Pejchl i Kaňkovský věděl o tom, že Petr Zelenka, kterého propouštěli z nemocnice dohodu na konci září, je zřejmě vrah. „Vědělo o tom celé vedení,“ řekl včera Josef Pejchl.

Proč tedy Kaňkovský nebo někdo jiný neupozornil vedení kraje, že se v nemocnici něco děje?

„Měl jsem velkou chuť to udělat, ale statutárním orgánem byl tehdejší ředitel, a pokud se člověk má chovat slušně ke svému nadřízenému, pak za jeho zády nechodí žalovat,“ vysvětlil současný ředitel Vít Kaňkovský. Ten si nemyslí, že by nad ním hejtman držel ochranou ruku. „Pan hejtman je znám svou přísností už ze školních let, on není ten typ. Navíc o jmenování či odvolání rozhoduje devítičlenná rada,“ reagoval Kaňkovský na další poznámku.

Stále živé jsou ale i spekulace o tom, že tehdejší vedení nemocnice chtělo celý případ ututlat.

„Je pravda, že krátce předtím byla brodská nemocnice vyhodnocena v celostátní anketě jako osmá nejlepší v republice a první na Vysočině,“ podotkl náměstek Hájek. Jedním z nejvážnějších prohřešků, kterých se měli lékaři v havlíčkobrodské nemocnici dopustit je špatně vedená dokumentace. Chyba byla například i to, že nebyla kompletní.

Dalším problémem bylo to, že při zjišťování přítomnosti heparinu v těle pacientů lékaři použili pouze dvě metody. Měli je ale rozšířit o další. Komise také pokládá za chybu, že primář Pavel Longin vedl soukromé pátrání a nezasvětil do toho širší tým lidí.