Slováci z Vysočiny zatím neutíkají. Drží je tady pracovní příležitosti, které by doma neměli. „Záleží na tom, z kterého kraje na Slovensku pocházíte. V některých regionech je vysoká nezaměstnanost, nízké mzdy, mladý člověk po škole nenajde uplatnění,“ tvrdí Slovenka Iveta. V Čechách pracuje už dva roky, přišla sem s několika dalšími kamarádkami. V současné době pracuje v Havlíčkově Brodě jako prodavačka.

„Samozřejmě mám středoškolské vzdělání, ale práci jsem u nás nemohla sehnat. Zaměstnavatelé vyžadují praxi a kde ji mám po škole jako absolventka vzít? Podobně jako já pracuje za hranicemi několik mých spolužaček. V Čechách se nám líbí jak pracovní příležitosti, tak i vyšší výdělky. Navíc máme blízko domů. Do Ameriky nebo do Anglie bych nechtěla, je to daleko,“ usmívá se mladičká prodavačka, a jak zdůrazňuje, zpátky domů se hned tak nechystá.

Zájem o práci trvá

Ani havlíčkobrodský úřad práce nezaznamenal zvýšený pokles počtu uchazečů ze Slovenska o práci v Česku. „Slováci, jako občané ze zemí Evropské unie, nepotřebují v Čechách pracovní povolení. Jen na Havlíčkobrodsku jich je několik stovek a nezdá se, že by ztráceli o práci u nás zájem,“ informuje vedoucí oddělení trhu práce havlíčkobrodského úřadu Martin Kouřil.

Slováci na Vysočině pracují jak v běžných dělnických profesích, tak i na místech vyžadujících středoškolské, a dokonce i vysokoškolské vzdělání, například jako lékaři v nemocnici.

Trochu jinou zkušenost má Jaroslav Košťál ze Ždírce nad Doubravou, který pracuje ve španělské firmě Lana. „U nás není Slovák ani jeden, protože všechny pracovní místa zatím obsazují Češi.“

Podle Ludmily Hovorkové z jihlavského úřadu práce zájem Slováků pracovat v Čechách, tedy i na Vysočině, dokonce mírně stoupá. „Před dvěma lety evidoval úřad 799 občanů ze Slovenska, letos je to už 819. Muži výrazně převažují. Z toho největší počet Slováků pracuje v průmyslu a ve stavebnictví,“ upřesňuje Hovorková.