Zřizovatelem nemocnice je kraj Vysočina. Ovšem k nárůstu došlo i na straně nákladů. Celkové náklady v loňském roce vzrostly oproti roku 2005 o více než 8 procent. Nejvýrazněji rostly osobní náklady, nárůst se objevil také u spotřeby léků.

„Bylo to například u léků, které byly v roce 2005 dodávány formou centrálního nákupu Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, vliv měla i nová léková vyhláška platná od prvního srpna loňského roku, kdy se do nákladů nemocnice přesunuly drahé léky na onkologická onemocnění,“ vysvětluje mluvčí.

V oblasti mzdových nákladů došlo loni i k nárůstu průměrné mzdy. U středního zdravotnického personálu zhruba o 1721 korun, u lékařů o více než tři tisíce.

Pojišťovny se nepředají

Zato v letošním roce se nemocnice připravuje na to, že bude hospodařit v záporných číslech. Ztráty budou přesahovat 10 milionů korun. Podstatný vliv na to bude mít opětovné nařízené navýšení mzdových tarifů a také změna systému úhrad pohotovostních služeb. Zato zdravotní pojišťovny navýší nemocnici paušál jen o pouhé čtyři procenta na akutní péči a na péči následnou to budou jen tři procenta.